آرامگاه فردوسی – حکیم ابولقاسم فردوسی

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۱۱-۱۵
آرامگاه فردوسی - حکیم ابولقاسم فردوسی

آرامگاه حکیم ابولقاسم فردوسی

آرامگاه فردوسی ،در طوس واقع شده است.این آرامگاه بارها ساخته و ویران شده است.در قرن ۱۴ شمسی،تلاش ها برای ساختن محلی شایسته فردوسی شروع شد. در حال حاضر آرامگاه فردوسی نزدیک به شش هکتار می باشد.این مجموعه از باغ آرامگاه،استخر و تندیسی از فردوسی تشکیل شده است.آرامگاه مهدی اخوان ثالث نیز در این مجموعه قرار دارد.معماری داخلی این مجموعه از کاشی کاری هایی تشکیل شده که با داستان های شاهنامه آراسته گشته اند.

آرامگاه فردوسی - حکیم ابولقاسم فردوسی

آرامگاه فردوسی – حکیم ابولقاسم فردوسی

از گذشته تا امروز آرامگاه فردوسی

آرامگاه در ۲۵ کیلومتری شمال غربی شهر مشهد در میان دو روستای طوس سفلی و اسلامیه قرار دارد.پیکر فردوسی را به دلیل شیعه بودن به گورستان راه ندادند و او را در باغ خودش به خاک سپردند. پس از خاکسپاری فردوسی،مزار او زیارتگاه مردمان اهل دانش و معرفت شد.به همین علت،مزار فردوسی در طول تاریخ بارها با خاک یکسان شده است.

بنای آرامگاه،در بخش فوقانی به صورت توخالی ساخته شده است فضای داخلی ۲۰ ستون مرمری در پایین و ۸ ستون در قسمت بالایی دارد. بناهای این مجموعه از سنگ هایی از منطقه طوس نماسازی شده اند.این بنا به صورت کلی نمایی از آرامگاه کوروش در پاسارگاد را تداعی می کند.

مجسمه فردوسی توسط ابوالحسن صدیقی،در کشور ایتالیا ساخته شده بود و به ایران آورده شد و در این مکان قرار گرفت.برای رفتن به مقبره فردوسی باید از مشهد به سمت قوچان رفت.

این مجموعه در بلوار بهارستان واقع شده است.با ارزش ترین یادگار فردوسی کتاب شاهنامه به زبان پارسی است.در تمام جهان،شاهنامه مورد توجه قرار دارد. در شاهنامه شمار واژه های عربی تنها ۸۶۵ کلمه است.

جهان یادگار است و ما رفتنی/به گیتی نماند به جز گفتنیبه

نام نکو گر بمیرم رواست/مرا نام باید که که تن مرگ راست

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
27 − 14 =


اخبار

سینما و هنر

جهان