آشنایی با سم‌پاش‌ها

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۸-۰۴-۰۶

آشنایی با سم‌پاش‌ها

آشنایی با سم‌پاش‌ها

“سم‌پاش‌ها به شکل‌ها و ابعاد مختلف ساخته می‌‌شوند. در سطوح کوچک از سم‌پاش‌های دستی، استوانه‌ای و پشتی غیر‌موتوری استفاده می‌شود.

در زراعت‌های وسیع و باغات، از انواع سم‌پاش‌های موتوری (اتومایزر و لانسی)، چرخ‌دار، تراکتوری و یا از هواپیمای سم‌پاش استفاده می‌شود.

تقسیم‌بندی سم‌پاش‌ها

سم‌پاش‌ها به دو دسته محلول‌پاش‌ها و گردپاش‌ها تقسیم می‌شوند. هر کدام از این دو دسته خود می‌تواند در انواع مهم زیر طبقه‌بندی شوند.

۱- سم‌پاش‌های دستی

۲- سم‌پاش‌های پشتی بدون موتور

۳- سم‌پاش‌های پشتی موتوری

۴- سم‌پاش‌های زنبه‌ای موتوری

۵- سم‌پاش‌های چرخ‌دار موتوری

۶- سم‌پاش‌های تراکتوری سوار

۷- تریلر‌های سم‌پاشی

سم‌پاش‌های دستی

سم‌پاش‌های دستی که غالباً ساختمانی شبیه به تلمبه امشی دارند در منزل برای مبارزه با حشرات خانگی و در گلخانه‌ها و باغچه‌های خیلی کوچک به کار می‌روند.

سم‌پاش‌های پشتی بدون موتور

“این سم‌پاش‌ها به وسیله دو بند مثل کوله‌پشتی روی شانه‌های شخصی که سم‌پاشی می‌کند قرار می‌گیرند و معمولاً دو نوع می‌‌باشند، با فشار متناوب و با فشار دایم

سم‌پاش پشتي با فشار متناوب (كتابي)

در اين نوع سم‌پاش كه به سم‌پاش كتابي معروف است، مايع سم به وسيله فشار موجود در منبع كوچكي از سم‌پاش خارج مي‌شود. فشار در اين نوع سم‌پاش متناوب است يعني كسي كه با اين سم‌پاش كار مي‌كند با يك دست تلمبه مي‌زند و با دست ديگر سم‌پاشي مي‌نمايد

سم‌پاش پشتي با فشار دائم (استوانه‌اي)

در این نوع سم‌پاش، فشار سم‌پاش به وسيله يك پمپ پيستوني ساده دستي كه در قسمت داخلي بالاي مخزن قرار دارد تأمین مي‌شود. شخصي كه سم‌پاشي مي‌كند پس از اينكه مخزن را در حدود نصف تا دو سوم از مايع سم پر كرد تلمبه مي‌زند و هوا تحت فشاري در حدود ۵ تا ۶ اتمسفر در داخل مخزن (در بالاي مايع) حبس مي‌گردد. سپس شير خروجي مايع سم را باز مي‌نمايد و شروع به سم‌پاشي مي‌كند.

سم‌پاش‌های پشتی موتوری

“به طور کلی سم‌پاش‌هایی که مایع سم در آن‌ها تحت فشار نباشد و قطرات مایع در اثر برخورد با جریان شدید هوا تبدیل به ذرات بسیار ریز شوند اتومایزر نامیده می‌شود. قطر ذرات سم در این نوع سم‌پاش‌ها در حدود ۱۰۰ میکرون است. بنابراین می‌توان با حجم معینی از مایع سم، سطح بیشتری را سم‌پاشی نمود مشروط به اینکه غلظت محلول سمی نیز زیاد باشد.

سم‌پاش‌های موتوری زنبه‌ای و چرخ‌دار موتوری

این سم‌پاش‌ها دارای یک موتور بنزینی و پمپ سم‌پاش پیستونی بوده که بر روی یک شاسی نصب می‌شوند. برای حمل مایع سم معمولاً از بشکه‌های جدا استفاده می‌شود.

این سم‌پاش‌ها دارای یک موتور بنزینی دو یا چهار زمانه با قدرت ۲ تا ۳ قوه اسب بخار می‌باشند. مخزن آن‌ها بزرگ بوده و در حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ لیتر ظرفیت دارد. پمپ مولد فشار از نوع پمپ‌های پیستونی موتوری است که به وسیله موتور سم‌پاش کار می‌کند. اتصال محور پمپ به موتور سم‌پاش به وسیله تسمه یا چرخ‌دنده انجام می‌گیرد. مقدار مایع پاشیده شده معمولاً در حدود ۱۵ تا ۲۰ لیتر در دقیقه است.

سم‌پاش‌های پشت‌تراکتوری

این سم‌پاش‌ها برای اتصال به اتصال سه نقطه تراکتور ساخته شده‌اند و معمولاً بر روی یک شاسی مستقر می‌گردند. مخزن معمولاً از جنس پلاستیک یا فلز ضد زنگ ساخته می‌شود. در انواع پلاستیکی سطح مایع درون مخزن معمولاً به خوبی نمایان است و حجم مایع مصرف شده معلوم است. ظرفیت مخزن در انواع مختلف سم‌پاش‌های پشت تراکتوری متفاوت و بین ۱۵۰ تا ۵۰۰ لیتر است.

 تریلر‌های سم‌پاش یا سم‌پاش‌های چرخ‌دار

این سم‌پاش‌ها به شکل تریلر می‌باشند و مخزن بزرگ مایع سم بر روی یک شاسی با دو چرخ حامل لاستیکی قرار دارد. سم‌پاش به وسیله تراکتور کشیده می‌شود. ظرفیت مخزن سم در سم‌پاش‌ها مختلف بوده و از ۱۸۹ تا ۳۷۸۵ لیتر می‌رسد.

 

در آینده به توضیح سم‌پاش‌های پشت‌تراکتوری بوم‌دار و سپس به انواع نازل پرداخته خواهد شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
19 − 18 =


اخبار

سینما و هنر

جهان