مقاله نویسی و ساختار استاندارد یک مقاله علمی – بخش اول، مقدمه

  • توسط لطفی
  • ۱۳۹۸-۰۹-۱۲
مقدمه مقاله

آغازی بر مقاله نویسی

مقاله نویسی ساختار استاندارد خود را دارد و اکثر قریب به اتفاق مقالاتی که امروز در مجلات علمی منتشر می‌شوند از ساختار نسبتاً ساده‌ای تبعیت می‌کنند. با تفاوت‌های جزئی، اغلب مقالات از چارچوب IMRaD تبعیت می کنند:
. مقدمه‌مقاله نویسی
. روش تحقیق (آزمایش، نظریه، طراحی، مدل)
. نتایج، بحث و بررسی
. نتیجه گیری

این سبک و قالب به قدری فراگیر و شایع است که به ندرت می توان مقاله ای را یافت که متفاوت از آن باشد. (در خارج از این حوزه، این مدل سازمانی با سرنام CEC شناخته می شود: ادعا، شواهد، تفسیر).

البته، این موضوع دارای گونه های مختلفی است و ساختار به معنی پیشبرد هدف ارتباط است و نه ممانعت از آن. رعایت ساختار IMRaD دارای دو مزیت اصلی است:

نویسنده راحت تر می تواند به محتوای مقاله سازمان بخشیده و خواننده راحت تر می تواند از فرصت استفاده کرده و اطلاعاتی را که به آن نیاز دارد بیابد. در ادامه به بررسی مقدمه مقاله می پردازیم.

مقدمه در مقاله نویسی

در یک کتاب استاندارد، بخش مقدمه باید به دو سوال پاسخ دهد: چه چیزی و خب که چه؟ مقاله مربوط به چیست و چرا خواننده باید به آن اهمیت بدهد؟

مقاله مجله علمی، نوع ویژه ای از کتاب است و ما نیز از قالب ویژه ای برای مقدمه استفاده می کنیم، اما همچنان لازم است به این دو سوال پاسخ دهیم. بنابراین مقدمه باید به خواننده اطلاع دهد که این مقاله مربوط به چیست و سپس او را برای تداوم مطالعه انگیزه مند سازد.مقدمه

مقاله باید قبل از انتشار در مجله علمی مطابق با چهار معیار زیر باشد:

– محتوای مقاله باید همخوان با حوزه مجله باشد.
– کیفیت مقاله (روش و اجرای پژوهش و همچنین نگارش) باید به قدر کافی بالا باشد.
– باید نتایج جدیدی ارائه دهد (به استثنای مقالات مروری و موارد مشابه)
– نتایج باید به قدر کافی معنی دار باشند تا ارزش مطالعه داشته باشند (و همچنین ارزش انتشار)

از بین این چهار معیار، نویسنده باید در بخش مقدمه صراحتا به سه مورد اشاره کند (حوزه، نوآوری و معنی داری). کیفیت، ماهیت ضمنی دارد و باید نشان داده شود نه آنکه صراحتا ادعا شود.

پایه و اساس مقدمه با کلیات و سپس پیشروی به سمت جزئیات آغاز می شود. همانطور که اسوالز مطرح کرده است، مقدمه مقاله پژوهشی، از سه مرحله عبور می کند:
– تعیین قلمرو (حوزه مطالعه چیست، چرا این حوزه مهم است و قبلا چه مواردی انجام شده است؟)
– تعیین جایگاه (نشان دادن شکاف، طرح یک پرسش و یا به چالش کشیدن مطالعات پیشین در این حوزه)
– تصرف این جایگاه (بیان هدف و اعلام پژوهش و خلاصه سازی اختیار نتایج)

تقسیم بندی دیگر برای این سه بخش مقدمه، شامل موضوع، مسئله و راه حل (برای مهندسی) و یا موضوع، مشاهده/کشف و توضیح (برای علم) می باشد. برخی مقالات بخش مقدمه را با معرفی طرح کلی مقاله به پایان می رسانند، اگرچه این سبک چندان دلنشین نمی باشد.

عناوین بخش به مراتب موثرتر از تنظیم فهرست به شکل نثر و در حالت جمله ای است. برخی از مشکلات نگارش بخش مقدمه، شامل ارائه اطلاعات زمینه ای غیرلازم (بیان آنچه که خواننده از قبل می داند و یا نیازی به دانستن آنها وجود ندارد)، اغراق در اهمیت اثر و یا عدم شفاف سازی در سوالات پژوهشی و پاسخ به ان ها می باشد.

در بخش های بعد نحوه نگارش روش تحقیق، بحث و بررسی و نتیجه گیری در مقاله نویسی مورد بررسی قرار می گیرد.

اندیشمند

قبلی «
بعدی »

1 دیدگاه

  1. ممنون از اطلاعات خوبتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان