آهن ، روی

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۸-۰۵-۱۰

آهن ، روی

آهن ، روی

آهن

مشخصات آهن

آهن (Fe) اولین عنصر کم مصرفی است که ضرورت آن برای زندگی گیاهان مشخص شده است. این امر در سال ۱۸۴۴ توسط A.Gris فرانسوی در جریان رفع کلروز در انگور از طریق محلول پاشی با سولفات آهن ثابت شد.

وظایف آهن در گیاه

از مدت ها پیش به نظر می‌رسید که آهن با تشکیل کلروفیل مرتبط باشد. زیرا هر گونه کمبود این عنصر در گیاه باعث ایجاد کلروز برگ می‌شود. بر اساس گزارش تامسون و مک الوری (۱۹۶۳)، نقش آهن در سنتز یا تجزیه کلروفیل نامشخص است. به عبارت دیگر کل آهن موجود در سلول ، در کلروپلاستها وجود دارد و بر اثر کمبود آهن فعالیت چندین سیستم آنزیمی و ترکیبات گیاهی مانند کاتالاز، سیتوکروم، فرودوکسین، فریکروم، هماتین به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

فرم قابل جذب آهن توسط گیاهان

فرم دوظرفیتی آهن (Fe++) به وسیله گیاهان جذب می‌شود. بر اثر هوادیدگی کانی‌های حاوی آهن تحت شرایط عرضه ی محدود اکسیژن، Fe2+ وارد محلول خاک می‌گردد و تا زمانی که محلول خاک در حالت غیراکسیدکنندگی و اسیدی باشد ادامه می یابد.

علائم کمبود آهن

مهمترین علامت مشخصه ی کمبود آهن، فقدان کلروفیل در برگ های جوان می‌باشد. برگ‌هایی که در طی دوره رشد خود آهن را به مقدار کافی جذب کرده باشند کلروز نشان نمی دهند. حتی اگر بعداً کمبود آهن بحدی شدید شود که باعث کلروز نکروز برگ‌های جوان تر گردد، با مصرف آهن برگ‌های کاملاً رشد یافته قدیمی معالجه نمی شود.

روی

پراکندگی کمبود روی در ایران

کمبود روی و عوارض خطرناک آن در غالب خاک‌های ایران، چه آهکی و قلیایی مناطق خشک یا خاک‌های خنثی و کمی اسیدی شمال ایران مشاهده شده است. خسارت شدیدی از کمبود روی در کلیه درختان میوه بخصوص سیب، گلابی و هلو مشاهده شده است. در گیاهان زینتی نیز علائم کمبود بکرات مشاهده شده است.

روی در گیاه

تا سال ۱۹۷۰ ترکیب حیاتی موثری از روی در گیاه شناخته نشده بود. در این سال والی و واکر درمقاله ای به نام متالوپروتئین نشان دادند که روی در فعالیت‌های دهیدروژناز، پروتئیناز، ساخت RNA و اکسین دخالت دارد. با توجه به وسعت تاثیر این آنزیم ها در فعالیت‌های حیاتی معلوم است که کمبود روی می‌باید صدمات فوق العاده ای به زندگی گیاه وارد سازد. روی در ساخت پروتئین، احیای مواد و تنظیم آب گیاه نیز دخالت دارد.

علائم کمبود روی

علاوه بر زردی برگ که بیشتر در برگ‌های جوان گیاه ظاهر می‌شود، کاهش مقدار تنظیم کننده‌های رشد که در اثر کمبود روی در گیاه به وجود می‌آید باعث کوتولگی و کاهش فاصله بین گره ها در ساقه گیاه می‌شود. پیچیدگی حاشیه برگ ها نیز از نشانه هایی است که کمبود روی در ایجاد آن دخیل است.

 

 

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان