اتحادیه ملل جنوب شرق آسیا (آ سه آن)

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۴-۲۷

اتحادیه ملل جنوب شرق آسیا (آ سه آن)

اتحادیه ملل جنوب شرق آسیا که به آسه آن‌ معروف است که ‌‌‌در واقع ‌‌عنوان اختصاری آن در زبان انگلیسی Asean ‌‌است. اتحادیه ملل جنوب شرق آسیا یا آسه آن‌ ‌‌در ۸ اوت سال ۱۹۶۷ با امضای اعلامیه آسه آن‌ یا اعلامیه بانکوک توسط وزرای خارجه پنج کشور اندونزی، مالزی، فیلیپین، سنگاپور و تایلند در بانکوک تشکیل شد و با عضویت برونئی دارالسلام در سال ۱۹۸۴، ویتنام در سال ۱۹۹۵، لائوس و میانمار در سال ۱۹۹۷ و کامبوج در سال ۱۹۹۹ گسترش یافت.

ارکان اتحادیه

۱-اجلاس سران
۲- ‌‌اجلاس وزیران
۳- ‌‌کمیته دائمی
۴- ‌‌کمیته‌ها و جلسات مقامات ارشد
۵- دبیرخانه ‌‌

زمینه‌های شکل گیری اتحادیه ملل آسیایی جنوب شرق

این سازمان  طیفی وسیع ازهمکاری ها ازمسایل امنیتی ،سیاسی تا موضوعات اقتصادی،تجاری وبازرگانی واجتماعی را مدنظر دارد.

– مسائل امنیتی و سیاسی و همگرایی درمنطقه

مهمترین عامل پیدایش اتحادیه درمنطقه آسیایی جنوب شرقی، مسایل امنیتی وسیاسی می‌باشد. مهمترین دغدغه اعضای اتحادیه حل مناقشات ارضی ومرزی بوده و بعد هم مبارزه با تروریسم وجدایی طلبی. مقابله با نیروی خارجی هدف پنهان وغیر اعلامی سازمان است.
.کشورهای عضو اتحادیه  به منظور جلوگیری ازنفوذ روزافزون ایالات متحده وسیستم دموکراسی مدنظراین کشور درمنطقه آسیای مرکزی وقفقازفعالیت خودرا ادامه می دهد.

– نقش قدرت های بزرگ

از نظر برخی صاحب نظران با گسترش گرایشات کمونیستی از همان ابتدای جنگ سرد، قدرت‌های بزرگ غربی در این منطقه به دنبال مقابله با کمونیسم و در ادامه در جستجوی همکاری منطقه ای برای رسیدن به اهداف خود بودند. بنابراین یکی از دلایل عمده شکل گیری آسه آن‌ نیز زمینه تهدید کننده جنگ در ویتنام بود. تلاش آمریکا در شکل گیری اتحادیه، در راستای تلاش‌های نظامی این کشور در جنگ ویتنام بود.
از این رو حمایت استراتژیک و قدرتمند و نیز تشویق و تحریک قدرت‌های بزرگ و نقش قدرت‌های نظام سرمایه داری ازجمله آمریکا وژاپن درپیشبرد اهداف اتحادیه آسه آن و را در پس شکل گیری این اتحادیه نباید نادیده گرفت .

 اهداف اتحادیه

مهم ترین اهداف این اتحادیه که در اعلامیه بانکوک آمده است عبارتند از:
– تسریع رشد و توسعه منطقه از طریق مشارکت همگانی کشورهای عضو
– .تضمین صلح و ثبات منطقه
– همکاری‌های گسترده در زمینه‌های اقتصادی
– ‌‌گسترش همکاری‌ها درزمینه فنی وتحقیقات؛
– افزایش سطح بخش‌های کشاورزی، حمل ونقل و صنایع کشورهای عضو.

نشست‌های اتحادیه

به ‌جزاجلاس ونشست‌های رسمی در سطح سران دولت‌ها و وزرای کشورها، نشست‌های دیگری نیز در آسه آن‌ صورت می‌گیرد که عبارتند از:

– مجمع منطقه‌ای آسه آن‌

این مجمع متشکل از ۲۷ عضو (۱۰ کشور عضو به اضافه استرالیا، بنگلادش، کانادا، چین، ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا، هند، ژاپن، کره جنوبی، کره شمالی، مغولستان، پاکستان، زلاندنو، روسیه، پاپوآ گینه نو، تیمور شرقی و سریلانکا) بوده و ازسال ۱۹۹۴ آغاز به ‌کار کرده است. هدف این مجمع گسترش گفتگوهای چندجانبه در منطقه آسیا-اقیانوسیه وتوسعه همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف است.

– نشست آسیا-اروپا

یک فرایند گفتگوهای غیررسمی بین آسه آن‌ و اتحادیه اروپا است که ازسال ۱۹۹۶ شروع شده است.

– آسه آن‌ به اضافه سه

گفتگوهایی که بین مقامات دولت‌‌های عضو آسه آن‌ و سه کشورچین، ژاپن وکره جنوبی که در حاشیه هر اجلاس سران اتحادیه، به ‌منظور بهبود روابط بین دولت‌های عضو آسه آن‌ و سه کشور فوق برگزار می‌شود.

– اجلاس آسه آن‌-روسیه

رهبران دولت‌های عضو اتحادیه ملل جنوب شرق آسیا و رئیس جمهور روسیه هرساله در طی یک نشست، به تبادل نظر و گفتگو پیرامون موضوعات فیمابین می‌پردازند.

– اجلاس آسیای شرق

مجمعی است کاملا آسیایی که سالانه توسط ۱۶ کشور شرق آسیا و منطقه جنوب شرق آسیا برگزار می‌گردد. روسیه از سال ۲۰۰۵ درخواست شرکت در این اجلاس را مطرح کرده است و هم اکنون به ‌عنوان عضو ناظر در این اجلاس شرکت می‌کند.

– نشست آسه آن‌- سر

گفتگوهایی که بین مقامات دولت‌های عضو آسه آن‌ و استرالیا و زلاندنو برگزارمی‌شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان