اتصال به ایستگاه فضایی – کرو دراگون با موفقیت به ایستگاه فضایی متصل شد

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۳-۱۲
اتصال به ایستگاه فضایی - کرو دراگون با موفقیت به ایستگاه فضایی متصل شد

سفر موفق کرو دراگون

بعد از ظهر روز گذشته و پس از سفری ۱۹ ساعته در فضا، کپسول کرو دراگون موفق به اتصال به ایستگاه فضایی بین المللی شد. این عملیات موفقیت بزرگی برای ناسا و اسپیس ایکس رقم زد. Crew Dragon کمی از قبل از ساعت ۷ بعد از ظهر به وقت ایران به ایستگاه فضایی بین المللی رسید و نخستین خدمه خود را به مقصد یعنی پایگاه مداری رساند. دو فضانوردی که دیروز به پایگاه رسیده اند ممکن است ۴ ماه آنجا بمانند. سه خدمه دیگر نیز پیش از این در پایگاه فضایی حضور داشتند که دو نفر از روسیه و یک نفر فضانورد ناسا هستند.

اتصال به ایستگاه فضایی - کرو دراگون با موفقیت به ایستگاه فضایی متصل شد

اتصال به ایستگاه فضایی – کرو دراگون با موفقیت به ایستگاه فضایی متصل شد

اتصال به ایستگاه فضایی به صورت خودکار

عملیات اتصال یکی از بزرگترین ویژگی های این کپسول بود. اتصال خودکار. این کپسول به گونه ای طراحی شده که قادر است بدون هیچگونه دخالت سرنشینان به صورت خودکار به ایستگاه نزدیک شده و به یک محل اتصال استاندارد متصل گردد. سال گذشته هم در سفر آزمایشی که بدون سرنشین انجام شد این کپسول با موفقیت از پس امتحانش برآمد.

پیش از این برای اتصال هر کپسول جدید به پایگاه، نیاز بود تا خدمه حاضر در پایگاه از بازوی رباتیکی استفاده کنند. بازوی رباتیکی، سفینه را طی تکنیک کناره گیری می گرفت و به ایستگاه فضایی متصل می نمود. البته که انجام این کار نیازمند تلاش فراوان خدمه ایستگاه بود. حالا کرو دراگون بدون هیچ زحمتی و به صورت کاملا خودکار می تواند خدمه جدید و یا بار و مواد غذایی را به پایگاه برساند.

سفری راحت با سفینه فضایی

هارلی و بنکن در جریان پخش زنده سفرشان از روی صندلی ها بلند شدند و تصاویری از درون کپسول منتشر کردند. همچنین آنها پس از رسیدن به مدار زمین اعلام کردند برای کرو دراگون نام اندور را انتخاب کرده اند. خوابیدن در کپسول نیز از تجربیات جالب آنهاست. بنکن پس از رسیدن به پایگاه فضایی گفت: مشخص شد که فضاپیما، محلی راحت برای چرت زدن است. شب گذشته خواب راحتی داشتیم. از این موضوع نیز غافلگیر شدیم. کرو دراگون به نسبت شاتل فضایی کم سر و صدا تر است.

اینطور که به نظر می رسد کرو دراگون وسیله ای راحت برای سفری فضایی است. از دیگر امکانات این کپسول فضاپیما می توان به سرویس بهداشتی اشاره کرد که در صورت نیاز فضانوردان از آن استفاده می کنند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان