معاملات بورسی چین – حذف دلار و جایگزینی آن با یوآن

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۲-۱۴

اقدام عجیب و شوک برانگیز چین

معاملات بورسی چین با اقدام عجیب دولت این کشور روبرو شد. چین رسماً دلار را از معاملات بورسی حذف کرد و آمریکا و غرب را شوکه‌کرد.چین  از این پس در معاملات بورس خود به جای دلار، رسما یوان چین را معامله خواهد کرد. برخی کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند اقدام چین در حذف دلار و جایگزینی آن با یوآن، به منزله آغاز فروپاشی قانون «برتون وودز» است تورم در اقتصاد آمریکا را به دنبال خواهد داشت.

جرقه آغازین جنگ اقتصادی

حذف دلار و جایگزینی آن با یوآن یک اقدام جسورانه و مهم در تاریخ اقتصادی چین محسوب می شود چرا که دلار در تجارت چین غیرقابل استفاده است و دلار آمریکا به شدت در برابر یوان چینی سقوط می کند و ممکن است بر بازارهای جهانی تأثیر بگذارد و همه بازارهای جهانی از این تصمیم تعجب کنند. در برنامه بعد از ظهر انگلیسی BBC BBC World  این خبر مورد بحث قرار گرفت.  اقدام عجیب در معاملات بورسی چین  آغازگر یک جنگ اقتصادی است که می تواند جهان را به سمت جنگ خانمانسوز سوق دهد. در اینجا اقدام و بازخورد آمریکا در مقابل این تصمیم بسیاز سرنوشت ساز است. چنانچه آمریکا در مقابل این تصمیم احمقانه رفتار کند، پیامدهای جبران ناپذیر و مبهم خواهد داشت.

چین – حذف دلار و جایگزینی آن با یوآن

رویای هژمونی جهانی چین ۲۰۲۱

چین ۲۰۲۱ جهان را رهبری خواهد کرد.  این رویای قدیمی چین است و آنچه را که قصد داشت برای ده ها سال یا بیشتر به آن برسد .چین برنامه ریزی یک ارز دیجیتال جداگانه e-RMB را دارد تا با $ دلار دعوا کند. این تصمیم چین می تواند فرافکنی قوی ای برای فراموش کردن شیوع ویروس کرونا در جهان از مبدا چین باشد که آمریکا این روزها بسیار روی آن مانور کرده بود.

چین به دلیل منشا کروناویروس در جهان از سوی بسیاری از کشورها زیر سوال قرار گرفته است.  خیلی از کشورها بازگشت به روابط سابق را در رابطه با چین  بعید میدانند. دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرد : «بریتانیا دیگر نمی‌تواند به روابط سابقش با چین بازگردد». دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا هشدار داد که پس از خاتمه بحران کرونا، روابط بریتانیا و چین نمی تواند به روال سابق بازگردد. راب اظهار کرد بریتانیا خواهان «تحقیقات عمیق» در مورد عوامل اپیدمی و دلیل عدم اقدام برای متوقف کردن آن در آغاز مرحله شیوع است

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان