احمد خاتمی – کانون کرونا مجالس عروسی است، نه مجالس عزاداری محرم

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۵-۱۱

رعایت پروتکل های بهداشتی فرهنگ سازی شود

احمد خاتمی ، امام جمعه موقت تهران در خصوص برگزاری مراسم عزاداری محرم اعلام کرد: کانون کرونا مجالس عروسی است، نه مجالس عزاداری محرم. منتقدان به جای دمیدن بر شکل نگرفتن مجالس عزاداری، در این ۲۰ روز باقیمانده تا محرم فرهنگ سازی کنند تا پروتکل های بهداشتی رعایت شود.کانون های گسترش کرونا، بیشتر، اماکن حمل و نقل، مجالس عروسی بوده نه مساجد، حرم ها و مجالس دینی.

رعایت دو واجب الزامی است

احمد خاتمی ضمن اشاره به اینکه پیش روی ما دو واجب قرار دارد اظهار کرد: «یکی واجب حفظ نفس است، حفظ سلامت است، پیشگیری از گسترش ویروس کروناست که هم قرآن بر این وجود تاکید دارد ولاتلقوا بایدیکم الی التهلکه ( ۱۹۵ بقره) یعنی خود را به دست خود به هلاکت نیفکنید». از نظر وی روایات فراوان بر این مورد دلالت دارد روایتی که می گوید در مقام اضطرار برای حفظ جانتان میتوانید از خوردنیهای حرام، نوشیدنیهای حرام استفاده کنید. (وسائل الشیعه جلد ۲۴ صفحه ۹۹ و ۱۰۰ و ۲۱۶ و …) معلوم می شود حفظ جان واجب است که آن محرمات حلال شمرده می شود. علاوه بر اجماع که در این مسئله هست (جواهر الکلام جلد ۳۶ صفحه ۴۲۲ ) نیز عقل بر این دلالت دارد.

امام جمعه تهران واجب دوم ر پرپایی مجالس عزاداری امام حسین علیه السلام دانست که از مصادیق بارز تعظیم شعائر است و من یعظم شعائر الله فانها من تقوی القلوب (سوره حج آیه ۳۲) در مجالس عزاداری سالار شهیدان آرمان بلند حضرت مطرح شده، حسینیان پیمان وفاداری با سالار شهیدان می بندند.ازنظز وی تدابیری سالار شهیدان بر آن تاکید داشتند اقامه این مجالس عزاداری بود،

رعایت ضابطه های ستاد ملی مبارزه با کرونا

رهبری – رعایت ضابطه های ستاد ملی مبارزه با کرونا

آیت‌الله‌خامنه‌ای نیز در ابطه با برگزاری مراسم عزاداری محرم اظهار کرد: در عزاداری‌های ماه محرم معیار چیزی است که ستاد ملی مبارزه با کرونا تعیین می‌کند. توصیه من به مداحان و وعاظ محترم این است که ببینید ستاد مبارزه با کرونا چه می‌گوید و اگر ضابطه‌ای تعیین کرد همه ما باید رعایت کنیم.

انجمن های پزشکی ایران در نامه ای به روحانی ضمن هشدار شدید نسبت به عواقب برگزاری مراسم ماه محرم، خواستار تعطیلی و ممنوعیت مراسمات گروهی عزاداری شدند. در این نامه آمده است: خطر شعله‌ور شدن ابتلا و تلفات فراوان در جمع عزاداران به هم فشرده، اظهر من الشمس است. خستگی کادر درمان هم علامت بدی است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
17 + 3 =


اخبار

سینما و هنر

جهان