ارز دیجیتال در ایران به رسمیت شناخته شد

  • توسط لطفی
  • ۱۳۹۸-۰۵-۰۲

ارز دیجیتال

ارز دیجیتال (Cryptocurrency) نوعی پول مجازی میباشد که بر اساس علوم رمزنگاری ساخته شده است. اکثر پول های دیجیتال جهت بهره‌مندی از خاصیت های مهم همچون غیرمتمرکز بودن، شفافیت و تغییرناپذیری از فضای باک جین استفاده می نمایند. اصل غیر متمرکز بودن این نوع ارز بر عدم کنترل آن توست نهاد های دولتی و غیر دولتی می باشد.

این نوع از ارز دیجیتال قدیمیترین نوع آن می باشد.

مهمترین و رایجترین نوع ارز دیجیتال بیت کوین (BTC) می باشد این نوع از ارز دیجیتال قدیمیترین نوع آن می باشد که در ایران نیز رواج آن رو به گسترش می باشد. بیت کوین ده سال پیش توسط ساتوشی ناکاموتو ساخته شده و تا به امروز رتبه اول را در میان ارزهای دیجیتال داشته است.

رسمیت در ایران

‎ارزهای دیجیتال که تا چندی پیش در ایران ممنوع اعلام شده بود، با اعلام وزیر اقتصاد ایران اقای دژپسند، دولت از اینپس ‎ارزهای دیجیتال را به رسمیت میشناسد و به منظور وارد کردن دستگاه های استخراج یا همان ماینینگ دیگر هیچ نوع ممنوعیتی وجود ندارد.

بدین منظور بانک مرکزی موظف می باشد طی سه ماه زمینه های تولید ‎ارزهای دیجیتال را در ایران فراهم نماید.

وزیر اقتصاد همچنین بیان داشت: طرح ساماندهی‎ارزهای دیجیتال در ماه پایانی سال ۹۷ در کمیسیون اقتصادی دولت تهیه و هم‌اکنون تصویب شده که در انتظار بررسی در هیات دولت است.

وی همچنین گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون اقتصادی دولت که اخیرا برگزار شده ماینینگ (استخراج) به‌عنوان یک صنعت در ایران شناخته شده است.
دولت ایران قرار است ساز و کار تولید رمزارز را بررسی کند.
حال باید دید ساماندهی این ارز که تا قبل از این توسط وزیر کشور غیرقانونی خوانده شده بود(با ذکر این نکته که غیرقانونی بودن استخراج و یا خرید فروش آن مشخص نشده بود.) ساماندهی آن تا کجا پیش خواهد رفت.

 

موسسه اندیشمند

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان