ازدواج در اسلام

  • توسط حسینی رضایی
  • ۱۳۹۸-۰۵-۱۳
  • ۳۸ بازدید

ازدواج از دیدگاه اسلام

ازدواج از دیدگاه اسلام ، ماهیت یک قرارداد و پیمان با شرایطی ویژه است. این پیمان و قرارداد افزون براین که از استحکام خاص برخوردار است « میثاقاًغلیظاً» دارای یک ارزش و منزلت الهی و خدایی ویژه می باشد و درسطح دیگر قراردادهای اجتماعی قرارنمی گیرد صرفا از قواعد عمومی آن قراردادها پیروی کند . شاید بتوان گفت : قویترین پیمان و مقدس ترین قرارداد است که آدمی با اعتماد به آن ، والدین و خواهر و برادر خود را رها کرده و راضی می شود با فردی که شناخت زیادی از وی ندارد ، هم پیمان شود و همه ی دارایی خود را با او به مشارکت گذارد .

محبوبیت ازدواج نزد خداوند

ازدواج از منظر اسلام بسیار پسندیده و مطلوب است و از منظرفقه اسلامی ، عملی مستحب و چه بسا مستحب موکد و دربرخی موارد واجب شمرده می شود و مانند هر عمل مستحب برانجام آن ثواب و پاداش دنیوی و اخروی مترتب می شود چرا که مورد طلب و درخواست الهی واقع شده است.

ازدواج ، پیمانی مقدس

افزون برالزام الهی درازدواج که خود به صورت غیر مستقیم از اهمیت آن حکایت می کند ، دربرابر برخی مکاتب و مذاهب که با نگاهی حیوانی ، دنیوی و فرو افتاده به آن می نگرند و فضیلت انسانی را درترک آن می جویند ، اسلام برای آن جایگاهی قدسی قائل است. اسلام ازدواج را از مجموعه ی رفتارهای برخاسته از شهوت و تمایلات حیوانی خارج نموده و درپایگاه قدسی خاصی ، آن را معرکه ی فضیلت جویی معرفی می نماید و به انسان ها توصیه می کند که فضائل را دراین وادی جستجوکنند . لذا آن را موجب آبادانی خانه ها می داند و می فرماید : هیچ چیزی نزد خدا محبوب ترازخانه ای که با ازدواج آباد می شود نیست .

اهمیت و جایگاه آن دراسلام

اسلام درمقام بیان اهمیت ازدواج ، از دریچه های مختلف به آن نگاه میکند و براساس نقشی که برای آن قائل است اهمیت و جایگاه آن را گوشزد می نماید . بنابراین ، بر پایه نقش هایی که اسلام برای ازدواج درنظرگرفته است ، اهمیت آن مشخص می شود .

فضیلت بخش عبادت ها و اعمال

دراسلام افزون براین که ازدواج خود عملی ارزشمند و مورد پسند خداوند تلقی می شود بلکه موجب ارزشمندی دیگر اعمال و به خصوص عبادات افراد نیز خواهد بود : یعنی سبب می شود عبادت فرد متاهل از فضیلت برتری نسبت به فرد مجرد برخوردار باشد . این برتری گاه بدان مرتبه می رسد که هفتاد رکعت نماز انسان مجرد نمی تواند بادورکعت نماز انسان متاهل برابری کند .

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان