ازدواج و مسائل آن

  • توسط حسینی رضایی
  • ۱۳۹۸-۰۵-۱۶

ازدواج و مسائل آن

ازدواج یکی از اصلی ترین موضوعات و مسائل مطرح خانواده درجامعه ایرانی است . از میان مسائل و موضوعات متعددی چون سابقه ، مراحل ، گوناگونیها ، سلامت ، تحصیل ، اشتغال ، و همسرگزینی ، ازنظر والدین ازدواج برای آینده و سلامت فرزندان و بقای خانواده ، اهمیت بیشتری دارد . بدین دلیل یکی از دغدغه های اصلی بیشتر خانواده های ایرانی یافتن زوج مناسب و سازگار برای فرزندانشان است. به لحاظ فرهنگی و اجتماعی بی توجهی والدین نسبت به ازدواج فرزندان امری ناپسند به شمار می رود زیرا دراندیشه ایرانی ، بقای خانواده درگروبقا و ساماندهی این امر است. توجه والدین به ازدواج فرزندان و فشارهای اجتماعی و فرهنگی از طرف جامعه نسبت به این امر موجب شده است که این موضوع از دیگر امور اجتماعی درایران با اهمیت تر جلوه کند از دیگر امور اجتماعی درایران با اهمیت تر جلوه کند .

منشأ طبیعی ازدواج

ازدواج به معنای جمع شدن نر و ماده ، اختصاص به افراد بشر ندارد : بلکه درمجموعه هستی این قانون حاکم است و انسان ها و افراد بشر جزئی ازاین مجموعه هستند .منشأ طبیعی ازدواج را ابتداد می بایست درخلقت زن و مرد، غرائزو کشش های آن دو جستجوکرد: بنابراین قبل از هرچیز ، خلقت زن و مرد و اختلاف میان این دو و درحقیقت تفاوت های آنان را باید مورد بررسی قرارداد تا مقدمه ای برای بحث عوامل و منشأ طبیعی ازدواج باشد.درخلقت زن و مرد به لحاظ گوهر مایه ی اصلی ، تفاوت و دوگانگی نیست و هر دوجنس از یک گوهر و ماده آفریده شده اند و دارای یک اتحاد نوعی هستند. منشأ طبیعی ازدواج را می توان تحت چند عنوان مورد بررسی قرار داد : ۱ – غریزه جنسی ۲- نیاز به سکون و آرامش ۳- نیاز به انس و مودت ۴- میل به تداوم وجود خویش.

آثار و فواید ازدواج

حفظ از تباهی و فساد، بقای نسل و نوع انسان، تامین آرامش و آسایش، سعادتمندی جامعه، توسعه اقتصادی و… از آثار و فواید ازدواج است .یکی از غرایز انسان ، غریزه ی شهوت است که از قوی ترین غرایز به حساب می آید . به این غریزه و ندای فطرت می بایست پاسخ مناسب داده شود و پاسخ مناسب به این غریزه این است که ارضای آن دریک چارچوب و محدوده ی خاصی صورت گیرد و این محدوده ، همان ازدواج است که موجب حفظ از گناه و فساد می شود. تولید نسل نیز مطابق با طبیعت انسان و مراد خداوند متعال است . خداوند زن و مرد را از یک جنس قرارداد و از آن ها فرزندان و نوه ها قرار داد و این خود یک از بالاترین نعمت های خداوند متعال است .

ازدواج عامل آرامش و سعادتمندی

فطرت و طبیعت انسان ، احساس نیاز به آسایش ، آرامش جسمی و روحی و انس و مودت دارد و آن را فقط درکانون گرم و صمیمی خانواده جستجو می کند و به واسطه ی ازدواج است که غریزه ی سرکش شهوت آرام می گیرد و آسایش جسم و روح تحقق پیدا می کند .هریک از افراد بشر، وقتی که به حد رشد و بلوغ رسید، درخود میل غریزی و فطری نسبت به جنس مخالف احساس می کند و می بایست این تمایل طرفینی که همان غریزه ی جنسی است به شکل مطلوب و قابل قبولی ارضا شود : این جا است که نیاز انسان به تشکل اجتماع که همان خانواده است ، احساس می شود . جامعه ای سعادتمند می شود که رابطه جنسی و توالد و تناسل درآن منظم و برپایه ی صحیح استوارباشد .

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان