استراتژی های تامین اجتماعی در جهان

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۶-۰۹

استراتژی های تامین اجتماعی در جهان

در دوره جدید تامین اجتماعی پس از تدوین استاندارد حداقل با توجه به زمینه های اقتصادی و اجتماعی موجود در هر کشور استراتژی های تامین اجتماعی در جهان تدوین می شود. و امکانات قابل وصول جهت تامین مالی هزینه های مربوط به حمایت های مذکور، دو دیدگاه زیر در برقراری طرح های حمایتی نزد برنامه ریزان و تصمیم گیران نظام های تامین اجتماعی کشورهای جهان متبلور می گردد.

الف)نگرشی مبتنی براشتغال و بیمه ای

ب) نگرشی همگانی  وغیر بیمه ای

اولی ناظر برحمایت افراد شاغلی است که ازطریق کار و پرداخت حق بیمه شرایط برخورداری از مزایای مقرر را بدست می آورند. و دومی حاکی از حمایت اعضای جامعه صرفنظر از اشتغال آنان می باشد.

استراتژی بیمه های اجتماعی(surances strategy )

قبل از دوران صنعتی شدن جوامع اروپایی وحد و نسب جامعه های تجاری و مفاهیم مربوط به آن یک پیش داشت محیطی برای تعیین یک خط مشی اجتماعی جهت تامین افراد در قبال مخاطرات احتمالی از دیر باز موردعمل برنامه ریزان قرارگرفته و طرح های حمایتی متنوعی مبتنی بر این استراتژی خصوصا با تبعیت از مدل بیمه های اجتماعی اجباری مدون آلمان (۱۸۸۹-۱۸۸۳)برپایه اصول بیمه وضع گردیده است.

استراتژی مسئولیت کارفرما

دسته ای دیگر از کشورها ،برخی از حمایت های خود را از طریق اتخاذ استراتژی مسئولیت کارفرما به مورد اجرا در می آورند. و این امر از این واقعیت ناشی می شود. که به سبب وجود یک سابقه طولانی رابطه استاد و شاگردی در اروپای قبل از انقلاب صنعتی، پس ازمعرفی ماشین و ایجاد کارگاهای بزرگ صنعتی، این رابطه به شکل رابطه کارفرما و کارگر با انعقاد قراردادهای کار به صورت عرف درآمد و از آنجایی که ذاتا صنعت مخاطره آمیز می باشد.

استراتژی صندوق های احتیاط

استراتژی صندوق های احتیاط به عنوان یک نگرش در جهت اعطای طرح های حمایتی یک نوع پس انداز برای افراد تحت پوشش محسوب می گردد.  عمدتا کارفرما و کارگر دراین نگرش مبالغی را بعنوان حق سهم به یک موسسه دولتی با یک صندوق تحت اداره بخش خصوصی می پردازند. و این مبالغ به حساب بستانکار بیمه شده منظور می گردد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
1 + 29 =


اخبار

سینما و هنر

جهان