اسطوره خضر

  • توسط حسینی رضایی
  • ۱۳۹۸-۰۵-۰۱

توضیحات مربوط به اسطوره خضر

اسطوره خضر: بعضی خضر را از پیامبران بنی اسراییل و برخی ،بنده ای از بندگان خدا ، همچون لقمان ،دانسته اند که علم بسیار داشت و او را به این جهت خضر خوانده اند که روزی روی سنگی بنشست و چون برخاست ، از زیر آن سنگ ، گیاه سبز رسته بود .برخی خضر را با یسع و بعضی با الیاس و گاه بالیاوارمیا مطابقت داده و حتی سفر موسی و یوشع را که در قرآن (کهف :۶۰به بعد) نیز به آن اشاره شده ، مأخوذ از سفر الیاس و یسع دانسته اند.

زندگی خضر

پدر خضر اگر چه پادشاهی نیکوکار بود ،خدا را نمی پرستید اما خضر ،خداپرست شد و از ازدواج سرباز زد و در جزایر مسکن گزید .خضر بر آب حیات نیز دست یافت و تا رستخیز جاودانه شد . از این رو ، برخی منابع ، او را سر کرده ی لشکر اسکندر یا ذوالقرنین دانسته اند که در نتیجه ی تقوای خود و یا به دلیل این که بر مقدمه ی لشکر او بود به نوشیدن آب حیات نایل آمد ولی اسکندر (ذوالقرنین ) از آن بی نصیب ماند . خضر راهنمای دریاها است و هر که در دریاها راه گم کند ، او را راه نماید و هر که بمیرد ، بر او نماز کند و الیاس همین کار را در بیابان ها کند و هر دو ، موسم حج به مکه آیند و هیچ کس آنها را نبیند مگر آنان که خود بخواهند.

نام خضر در قرآن

نام خضر در قرآن نیامده است اما بسیاری از مفسران ، مفهوم آیه ی ۶۵ سوره ی کهف را مربوط به او دانسته و نوشته اند موسی که طلب خضر شد تا از او علم بیاموزد زیرا خدا به او وحی کرد که من در زمین بنده ای از تو عالم تر دارم و نام او خضر است از این رو موسی به همراهی یوشع ، به دنبال ماهی به دریا فرو رفت و وقتی از مجمع البحرین بازگشت خضر را در حال نماز یافت .

جریان خضر و موسی

آنها با هم راه اقتادند و خضر در این سفر ، با سوراخ کردن کشتی و تعمیر دیواری مخروبه و کشتن یک طفل ،شگفتی و اعتراض موسی را بر انگیخت و از چشم او پنهان شد .عرفا خضر و الیاس را در زمره ی اولیا شمرده اند به نظر آنها خضر نمونه ی عشق و موسی مظهر عقل است که در هم سفری خضر ، ناتوان آمد. آب حیات در درون ظلمت جای دارد و خضر پیر طریقت و زنده ی جاوید است سالک را به آن راه می نماید .

خضر در روایات

مطابق روایات ، خضر بر افراد خاصی ظاهر می شود .برای اولین بار ،سنایی از ملاقات با خضر سخن به میان آورده است .عامه ی مردم نیز معتقدند خضر بر افرادی که بخواهد ظاهر می شود و مشکل آنها را از میان بر می دارد و حتی طریقه ی خاصی برای حاضر کردن خضر پیشنهاد کرده اند به نظر می رسد دیدار با خضر اساساً یک فکر ایرانی باشد . در ادب فارسی ، اساطیر مربوط به خضر ع گاه با افسانه های مربوط به جام جم – به دلیل ارتباط اسکندر با جام و خضر – و گاهی با روایات مربوط به جم ارتباط یافته است .

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
16 − 12 =


اخبار

سینما و هنر

جهان