اظهارات محمود علوی – واکنش‌های مختلف به اظهارات عجیب وزیر اطلاعات

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۱۱-۲۳

واکنش ند پرایس به اظهارات محمود علوی

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در واکنش به اظهارات محمود علوی وزیر اطلاعات ، تاکید کرد که مشخص نیست محمود علوی غیر از دیدگاه خودش، چیزی را مطرح کرده باشد. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «هنوز برای ما مشخص نیست که آیا محمود علوی غیر از دیدگاه خودش، چیزی را مطرح کرده باشد. ولی ما آن اظهارات را مد نظر قرار داده‌ایم و آنها بسیار نگران‌کننده هستند.»

اظهارات محمود علوی، درباره اینکه ممکن است ایران به ساخت بمب اتمی هل داده شود، نه تنها در میان کشورهای غربی و منطقه بلکه در داخل کشور و حتی در میان اصول‌گرایان تندرو نیز با انتقاد و اعتراض روبرو شده است.

واکنش‌های داخلی به اظهارات محمود علوی

در گزارشی در مورد انتقادات داخلی به اظهارات وزیر اطلاعات  آمده است :«آقای وزیر آیا به جوانب و تبعات حرف خود فکر کرده‌اید؟». نویسنده این یادداشت سخنان وزیر اطلاعات را فی‌نفسه بسیار غلط و ناهم‌خوان با سیاست‌های رهبر جمهوری اسلامی دانسته که می‌تواند تبعات جدّی برای کشور داشته باشد».

نویسنده دیگری  سخنان وزیر اطلاعات را “کاملا مغایر با منافع ملی و موجب تقویت اهرم فشار طرف غربی در مذاکرات دانسته که می‌تواند به “چارچوب ظالمانه آمریکایی‌ها اعتبار ببخشد. سپس نتیجه گرفته که “ایراد چنین جملاتی از سوی وزیر اطلاعات بسیار عجیب و قابل نقد است٬٬ و نسبتی با ٬٬تدبیر و ظرافت سیاسی ندارد.

در یادداشت دیگری آمده است  آیا سخنان وزیر اطلاعات را باید به‌حساب نقطه‌نظر شخصی وزیر نوشت یا آن را استراتژی نظام در برخورد با دموکرات‌ها تلقی کرد؟ نویسنده این یادداشت در پاسخ به این پرسش بر فتوای رهبری درباره حرام بودن ساخت، نگه‌داری و به‌کارگیری سلاح اتمی تاکید کرده و به این نکته اشاره کرده که کشورهای غربی و منطقه‌ای سالهاست ایران را متهم به تلاش برای ساخت سلاح اتمی می‌کنند.
حالا با این اظهارات عجیب که با قدرتی بدتر از یک بمب اتم در فضای رسانه‌های خارجی و فارسی‌زبان ضدانقلاب دست‌به‌دست می‌شود، باید از وزیر اطلاعات پرسید آیا این دست اظهارنظرها دست‌مایه‌ای برای پیش‌فرض‌های دروغین آن‌ها نشد؟

برخی دیگر از منتقئدین  نیز با همین استدلال نوشته اند: «متاسفانه بایست گفت که علوی با این اظهارات دقیقا در همان پازلی نقش‌آفرینی کرده که در روزهای گذشته توسط رسانه‌های آمریکایی -همچون وال‌استریت ژورنال با اعلام اخباری مبنی بر کشف مواد رادیواکتیو در سایت‌های اعلام نشده ایران- با هدف ایجاد اجماعی جهانی علیه برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران طراحی شده است.»

قبلی «

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
9 + 19 =


اخبار

سینما و هنر

جهان