• صفحه اصلی
  • >
  • خودرو
  • >
  • جهش مجدد قیمت – خطر افزایش قیمت خودرو در پی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

جهش مجدد قیمت – خطر افزایش قیمت خودرو در پی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

  • توسط اعرابی
  • ۱۴۰۰-۰۱-۲۳
جهش مجدد قیمت - خطر افزایش قیمت خودرو در پی حذف ارز 4200 تومانی

چشم اندازه صعودی شدن قیمت‌ها در بازار خودرو

طبق مصوبات جدید مجلس در پی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی جهش مجدد قیمت خودروهای مونتاژی را در سال جدید پیش رو خواهیم داشت. طبق مصوبه جدبد، قرار است در سال ۱۴۰۰، مبنای محاسبه حقوق ورود کالا به کشور را ارز حاشیه بازار باشد. از این رو، دیگر خبری از اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات کالاها نخواهد بود و همین مورد زمینه لازم برای جهش مجدد قیمت خودروهای مونتاژی را فراهم می‌آورد.

معاون امور فنی گمرک نیز این مصوبه را عامل ایجاد گرانی و نابسامانی در بازار می‌داند. هر چند که دولت از طریق این مصوبه، خود را برای درآمد ۴۰ هزار میلیارد تومانی آماده کرده است. با توجه به درآمد ایجاد شده برای دولت از این طریق، طبیعی است که هیچ یک از مقامات وزارت صمت و هیئت دولت، مخالفتی با این مصوبه نشان نداده اند.

اما بر اثر اجرای این مصوبه، حقوق ورودی کالاها از گمرک تا ۵ برابر افزایش می‌یابد. اما نکته مهم در این میان، وابستگی کشور به واردات بسیاری از مواد اولیه، تجهیزات، ماشین آلات و لوازم یدکی است.

موارد استثنا در مصوبه جدید

با اجرای مصوبه جدید، هزینه تولید در کشور هم به شدت بالا خواهد رفت. تنها استثناهای قائل شده در این مصوبه، کالاهای اساسی و دارویی هستند که کماکان از اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برخوردار خواهند بود و تعرفه آنها نیز طبیعتا با همین نرخ ارز لحاظ می‌شود. دقیقا ۲۸ اسفند ۹۹ بود که رئیس جمهور، قانون بودجه ۱۴۰۰ را به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرد. اصلاحات مندرج در آیین نامه‌های جدید، از فروردین ۱۴۰۰ باید اجرا گردند. اما از طرف دیگر، تا به امروز هنوز سود بازرگانی اصلاح شده و قوانین جدید حقوق ورودی به گمرک ابلاغ نشده اند.

چندی پیش  اعلام شد که در جهت تسهیل تشریفات گمرکی و ترخیص سریع‌تر اجناس، فعلا مقرر شده که به همان روال سال گذشته، حقوق ورودی کالاها دریافت گردد. حال آنکه طبق قوانین جدید، ارز مبنای محاسباتی در گمرک باید از ارز ۴۲۰۰ تومانی به نرخ موجود در سامانه ETS، تغییر پیدا کند. اکنون همین موضوع، میان گمرک و وزارت صمت اختلاف انداخته و فصل تازه‌ای از حرف و حدیث‌ها را به وجود آورده است.

جهش مجدد قیمت - خطر افزایش قیمت خودرو در پی حذف ارز 4200 تومانی

جهش مجدد قیمت – خطر افزایش قیمت خودرو در پی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

مهرداد جمال ارونقی، معاون امور فنی گمرک ایران، در گفتگویی در این زمینه اعلام کرد: «درست است که دولت قصد افزایش درآمد خود را دارد، اما این موضوع به چه قیمتی قرار است اتفاق بیفتد؟

مجموع حقوق گمرکی و سود بازرگانی، حقوق ورودی کالاها را تشکیل می‌دهد که البته حقوق گمرکی از سال ۸۲ تا ۹۹ تغییری نکرده است،
اما با تغییرات ایجاد شده در مصوبه ۱۴۰۰، مبنای محاسبه ارزش کالاها تغییر کرده و این مورد، به افزایش قیمت تمام شده بسیاری اجناس در کشور می‌انجامد. اگر مالیات بر ارزش افزوده هم به این میزان اضافه گردد، این گرانی ملموس‌تر می‌شود.»

نقاط مثبت مصوبه جدید

در این مصوبه، نقاط مثبتی هم وجود دارد. از جمله اینکه حقوق گمرکی ۴ درصدی کالاهای اساسی، پزشکی، دارویی، نهاده‌های دامی و کشاورزی از ۴ درصد به ۱ درصد کاهش یافته است. در همین رابطه برخی صاحبان کالا، با توجه به اجرا نشدن مصوبه جدید، اجناس خود را به سرعت ترخیص کرده اند تا بلکه از گزند افزایش حقوق ورودی در امان بمانند. اما برخی دیگر هم برای تعیین تکلیف قیمت تمام شده کالاهایشان، فعلا در تعلل اند و کاری پیش نمی‌برند.

آینده بازار خودرو

این انتظار وجود دارد که  در شرایط سخت و حساس کنونی در نهایت این مصوبه ملغی شود٬‌ اما در غیر این صورت شاهد افزایش حدود ۲۰۰ میلیون تومانی قیمت خودروهای مونتاژی (عموما چینی)‌ در بازه قیمتی بیش از ۵۰۰ میلیون تومان خواهیم بود که باعث افزایش عمومی قیمت تمامی خودروها در بازار می‌شود.

با توجه به گران‌تر شدن خودروهای مونتاژی چینی موجود در بازار٬‌ باید به سرعت انتظار افزایش قیمت خودروهای پرچمدار داخلی نظیر دنا توربو اتوماتیک٬ شاهین و تارا را در بازار داشت و در مرحله بعدی نیز نوبت به خودروهای معمولی تری نظیر رانا٬ پژو ۲۰۶ و …می‌رسد و در نهایت شاهد افزایش قیمت خودروهای دست دوم حتی در بازه قیمتی کمتر از یکصد میلیون تومان خواهیم بود.

از این رو امیدواریم تا دولت پیش از اجرایی شدن٬ این مصوبه را لغو نماید اما از آنجا که بودجه بر همین اساس تنظیم شده‌است٬‌ اتفاق افتادن چنین وعده‌ای دور از انتظار به نظر می‌رسد و از این رو متاسفانه باید گفت که فارغ از قضیه نرخ ارز٬‌ چشم اندازه صعودی شدن قیمت‌ها در بازار خودرو در پی این مصوبه وجود دارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
18 + 14 =


اخبار

سینما و هنر

جهان