الجماعه الاسلامیه – جنبش بزرگ سیاسی اجتماعی شده در لبنان

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۹-۰۵
  • ۴۳ بازدید

الجماعه الاسلامیه (جماعت اسلامی)

الجماعه الاسلامیه یکی از مهم‌ترین گروه‌های اسلام‌گرا در لبنان به شمار می رود. اسلام گرایان سنی لبنان یکپارچه و انعطاف ناپذیر نیستند. آنها طیف گسترده‌ای از نیروها، از گروه‌های میانه رو نظیر الجماعه‌الاسلامیه گرفته تا سلفی‌های افراطی الهام گرفته از القاعده مانند گروه دینیه که در سال ۱۹۹۹ با ارتش لبنان به زد و خورد پرداخت را دربر می‌گیرند. به همین دلیل است که در سال‌های اخیر همواره ترس از شیوع داعش در لبنان احساس شده است .

جماعت اسلامی با الهام از جنبش اخوان‌المسلمین به یک جنبش بزرگ سیاسی اجتماعی شده بود. گروه جماعت اسلامی به شکل رسمی در سال ۱۹۶۴ دفتر خود را در بیروت با نام «الجماعه الاسلامیه» افتتاح نمود. در دهه ۱۹۸۰، گروه مذکور یک بازوی نظامی به نام قوات فجر برای مقابله با اشغال لبنان ازسوی اسرائیل در سال ۱۹۸۲ تأسیس کرد. این گروه خود را گروهی لبنانی می‌داند و اولویت زیادی برای هویت لبنانی خود قائل است.

خط مشی سیاسی الجماعه الاسلامیه

الجماعه الاسلامیه خواستار وحدت جامعه لبنان، ورای هر مذهب و فرقه است. جماعت مذکور اگرچه خواهان تشکیل یک حکومت اسلامی در لبنان است اما به کارگیری زور برای نیل به این مقصود در جامعه چندمذهبی لبنان را مردود می‌داند. این گروه اسلام گرا همانند اخوان المسلمین مصر، خط مشی سیاسی میانه‌رو دارد؛ هرچند که سران آن بر روی استقلال سازمانی و سیاسی خود از سازمان مادر، اخوان المسلمین، تأکید فراوان دارند.

جماعت اسلامی، جامعه لبنان را جامعه ای منحصربه فرد می داند لذا در مواضع آن در قبال مناقشه اخیر سیاسی در کشور نوعی دوگانگی به چشم می‌خورد. این گروه بین وفادار ماندن به اصول بنیادین خود در زمینه حمایت از مقاومت و داشتن مشی ضدآمریکایی و ضداسرائیلی از یک سو و عملگرایی سیاسی که جماعت اسلامی را به سوی اتحاد با جریان ۱۴ مارس که مورد حمایت آمریکا است ازسوی دیگر وامانده است. . چنین دیدگاهی باعث بروز شکاف در گروه مذکور شده است.

انگیزه مذهبی و طایفه‌ای الجماعه الاسلامیه

رهبران الجماعه الاسلامیه اتحادهای سیاسی خود را فاقد انگیزه مذهبی و طایفه‌ای می‌دانند اما گفتارهای آنان از نوعی انسجام مذهبی و طایفه‌ای خبر می دهد آنجا که می‌گویند: «بعد از ترور رفیق حریری ما یتیم شده‌ایم»، «رهبران سنی هدف حملات سوریه هستند» و «در طول دوران حاکمیت سوریه بی‌عدالتی‌های فراوانی در حق سنی‌ها صورت گرفته است.»

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان