طرح دولت نتانیاهو – تظاهرات با شعار«نه به اشغالگری، نه به الحاق»

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۳-۱۸

الحاق بخشی از کرانه باختری رود اردن به خاک اسرائیل

طرح دولت نتانیاهو برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری رود اردن به خاک اسرائیل با اعتراض هزاران تن در اسرائیل روبرو شد. یهودیان و اعراب اسرائیلی با شعار «نه به اشغالگری، نه به الحاق» خواهان توقف فوری طرح دولت نتانیاهو شدند و از موزه هنر تل‌آویو به سوی میدان «اسحاق رابین» رفتند.

تظاهرات اخیر با سخنرانی برنی سندرز، سناتور دموکرات امریکایی، از طریق ویدیو کنفرانس همراه بود که تاکید کرد برنامه‌های انضمام هر بخشی از کرانه باختری «باید فورا پایان یابد و ما باید در کنار هم برای آینده‌ای بر اساس عدالت و شرافت تلاش کنیم» . بنیامین نتانیاهو با تکیه به حمایت‌های داخلی از سیاست خود و تاکید بر این‌که در هیچ طرح صلحی یهودی‌نشین‌ها نباید تخلیه شوند، اعلام کرد که فرصت تاریخی کنونی برای انضمام را از دست نخواهد داد.

نیروهای پلیس با تظاهرکنندگانی که حاضر به ترک محل نبوده و فریاد می‌زدند «اشغالگری را بس کنید»، درگیر شدند. تشکیلات خودگردان فلسطین از ماه گذشته در اعتراض به برنامه اسرائیل برای الحاق سرزمین‌هایی که آن را بخشی جدایی‌ناپذیر از کشور آتی فلسطین می‌داند، توافق‌های پیشین و همکاری‌ امنیتی با اسرائیل را تعلیق کرده است.

نمی‌توان آپارتاید را جانشین اشغالگری کرد

الحاق بخشی از کرانه باختری رود اردن به خاک اسرائیل

فراخوان برگزاری تظاهرات بیشتر از جانب سازمان‌های صادر شده بودند. معترضان عملی شدن الحاق را تثبیت اشغالگری نامگذاری کردند. نیسان هوروویتز، رهبر حزب چپ مرتس در سخنرانی خود در تظاهرات روز گذشته گفت: «الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اسرائیل جنایت جنگی و جنایت علیه صلح و دمکراسی است و به خونریزی منجر خواهد شد». به گفته وی، «نمی‌توان آپارتاید را جانشین اشغالگری کرد»

نتایج نظرسنجی طرح الحاق

در نظرسنجی صورت گرفته، ۵۰ درصد از یهودیان اسرائیل گفته‌اند که از الحاق حمایت می‌کنند؛ ۲۵ درصد آنها گفته‌اند برای عملی کردن انضمام نیازی به حمایت آمریکا نیست. در همین حال، ۵۸ درصد یهودیان اسرائیل گفته‌اند که الحاق به خشونت‌های شدید منجر خواهد شد. در حالی که مخالفان الحاق معتقدند اقدامات اعتراضی خود را در هفته‌های آینده دنبال می‌کنند، سران یهودی‌نشین‌ها و حامیان الحاق نیز گفته‌اند اگر دولت از برنامه خود منصرف نشود، آنها نیز اعتراض خود را به تظاهرات خیابانی خواهند کشاند.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
23 − 10 =


اخبار

سینما و هنر

جهان