امیرعلی سردار افخمی – درگذشت معمار مشهور بنای تئاتر شهر

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۹-۱۸

درگذشت معمار پیشروی ایرانی

امیرعلی سردار افخمی از مشهورترین و برجسته ترین معماران کشور، امروز در سن ۹۱ سالگی در فرانسه از دنیا رفت. علت فوت این معمار پیشرو، کهولت سن عنوان شده است. از مهم ترین آثار افخمی می توان به ساختمان تئاتر شهر تهران، آرام‌گاه صادق‌ هدایت در پاریس و ساختمان کنونی مجلس شورای اسلامی اشاره نمود. ساختمان مجلس در سال ۱۳۵۵ طراحی و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۰ اجرایی گردید.

امیرعلی سردار افخمی - درگذشت معمار مشهور بنای تئاتر شهر

امیرعلی سردار افخمی – درگذشت معمار مشهور بنای تئاتر شهر

تحصیلات امیرعلی سردار افخمی

این معمار برجسته در سال ۱۳۰۸ در تهران متولد شد. او در سال ۱۳۲۳ برای ادامه تحصیل راهی کشور فرانسه شد و در آنجا در رشته معماری به تحصیل پرداخت. وی در مدرسه هنرهای زیبای پاریس «بوزار» شاگرد اول دوره خود بود. سردار افخمی در سال ۱۳۴۲ و پس از اخذ مدرک دکتری معماری از دانشکده هنرهای زیبای پاریس به کشور برگشت. او ابتدا به عنوان مدرس در دانشگاه تهران مشغول به کار شد. اما مدتی بعد تدریس را رها کرد و در دفتر کار خود در تهران به صورت اختصاصی به کار معماری پرداخت.

بازگشت به فرانسه

معمار نام آشنا مدت کمی پیش از انقلاب، به دلیل مسائل و شرایط خانوادگی مجددا به فرانسه رفت. اما مانند بسیاری دیگر از هم رشته هایش در دوران پیش از انقلاب، به دلیل جنگ و تحریم اقتصادی غرب علیه حکومت جمهوری اسلامی به ایران بازنگشت. او حتی به درخواست وزارت مسکن و شهرسازی در دهه هفتاد برای اجرای ساختمان جدید مجلس، که توسط خودش در سالهای قبل از انقلاب طراحی شده بود، پاسخ منفی داد.

خودش در جایی گفته بود: از من درخواست شد به ایران بروم و برای اجرای طرحی که خودم طراحش بوده ام کار کنم. اما من قبول نکردم چون در فرانسه زندگی و کار داشتم و نگران بودم با رفتن به ایران هرگز نتوانم در موقع دلخواهم به فرانسه بازگردم.

امیرعلی سردار افخمی تا پایان عمر و زمان مرگش در فرانسه و در شهر پاریس زندگی کرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
8 + 8 =


اخبار

سینما و هنر

جهان