• صفحه اصلی
  • >
  • خودرو
  • >
  • انتقال مومیایی ها – خودروی عجیب برای انتقال مومیایی ها به موزه جدید

انتقال مومیایی ها – خودروی عجیب برای انتقال مومیایی ها به موزه جدید

  • توسط الهام امامی
  • ۱۴۰۰-۰۱-۱۷
انتقال مومیایی ها - خودروی عجیبی برای انتقال مومیایی ها به موزه جدید

برگزاری رژه تاریخی

این هفته مصر با برگزاری مراسم انتقال مومیایی ها از موزه قدیم به موزه ای جدید توجه تمام رسانه های جهان را به خود جلب کرد. در طی این مراسم بزرگ و باشکوه سلطنتی ۲۲ مومیایی سلطنتی با خودروهایی مخصوص و عجیب که مجهز به سیستم های محافظتی ویژه بودند، از موزه مصر واقع در میدان تحریر قاهره به موزه ملی تمدن مصر در فسطاط منتقل شدند. در این جا به جایی مومیایی ۱۸ پادشاه و ۴ ملکه فاصله بین دو موزه (۵ کیلومتر) را طی کردند و خودروهای منتقل کننده آنها سوژه بسیاری از رسانه های خبری شده اند.

انتقال مومیایی ها - خودروی عجیبی برای انتقال مومیایی ها به موزه جدید

انتقال مومیایی ها – خودروی عجیبی برای انتقال مومیایی ها به موزه جدید

خودروهای عجیب در انتقال مومیایی ها

خودروهایی که به جای آمبولانس در این مراسم مورد استفاده قرار گرفتند، طراحی متناسب با دوران مصر باستان داشت. اما زیر این پوسته باستانی، تکنولوژی‌های نوینی برای انتقال بدون دردسر و بدون آسیب رساندن به مومیایی ها به کار گرفته شده بود. یکی از این تکنولوژی ها کمک فنرهای پیشرفته ای بود که در این خودروها به کار گرفته شده بود. این کمک‌فنرهای مخصوص از انتقال ضربات به محفظه حمل مومیایی جلوگیری کرده و از احتمال ورود صدمه به آنها در طول سفر کوتاه می کاستند. در کنار این، مومیایی‌های فراعنه داخل محفظه‌ای ویژه‌ که از نیتروژن پر شده بود، به مقصد انتقال پیدا کردند.

انتقال مومیایی فراعنه به دلیل نگهداری از آنها در موزه ای مدرن تر و مجهزتر انجام گرفت؛ اما گفته می شود مقامات دولتی این کشور امید دارند که این رژه، صنعت گردشگری مصر را دوباره احیا کند. وجود شرایط سیاسی و پس از آن شیوع ویروس کرونا صنعت گردشگری مصر را با زیان فراوانی رو به رو کرده است.

از نکات جالب این رژه، حضور مدیران یونسکو و سازمان توریسم جهانی و رئیس جمهور مصر در این مراسم بود. همچنین یکی از مومیایی هایی که به موزه جدید منتقل شد، متعلق به رامسس دوم که از محبوب ترین فراعنه تاریخ مصر است، بود. این فرعون ۶۷ سال بر مصر حکومت کرده و اولین قرارداد صلح به نام وی ثبت شده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
17 − 15 =


اخبار

سینما و هنر

جهان