انواع كارايي

  • توسط نقشبندی
  • ۱۳۹۸-۰۷-۰۱

انواع كارايي

انواع كارايي عبارتند از : كارايي فني ، كارايي تخصيصي ، كارايي اقتصادي ، كارايي ساختاري و كارايي مقياسي

 

 تعریف كارايي فني

یک بنگاه برای تعیین میزان تواناییش جهت حداکثر کردن مقدار تولید با توجه به منبع ها و عوامل تولیدی در دسترس از کارایی فنی استفاده می کند . در واقع می توان کارایی  فنی را این گونه تعریف کرد که :کارایی فنی وظیفه میزان توانایی  تبديل ورودي هايي مانند نيروي انساني ، ماشين آلات و … به خروجي ها، در مقايسه با بهترين عملكرد را به عهده دارد.

كارايي تخصيصي

وظیفه این کارایی این است که با استفاده از كم هزينه ترين تركيب ورودي ها بتواند بهترین ترکیب از محصول را تولید کند . در واقع وظیفه آن این است که با توجه به قيمت هاي نسبي عوامل تولید بتواند میزان تخصيص بهينه را انجام دهد. این کارایی به قیمت نهاده ها که یک عامل برونزا است بستگی دارد و با تغییر کردن قیمت های نسبی تغییر می یابد .

كارايي اقتصادي

نسبت ميزان محصول به دست آمده  به نسبت ميزان عوامل  توليدي كه براي توليد آن محصول بكار رفته است توسط این ابزار سنجیده می شود . البته با ارزش بودن و مفید بودن محصول توسط پول تعیین می گردد .به ترکیب کارایی فني و تخصيصي ، کارایی اقتصادی گفته می شود . اگر سازمانی از نظر فني و تخصيصي كارا باشد در این صورت از نظر اقتصادي  نیز كارا خواهد بود .در واقع از حاصل ضرب كارايي فني و تخصيصي ،کارایی اقتصادی به دست می آید .

كارايي ساختاري

از طریق این ابزار می توان كارايي صنايع مختلف را با محصولات متفاوت مقایسه کرد . کارایی  ساختاری یک صنعت از میانگین کارایی شركت هاي آن صنعت حاصل می گردد .

كارايي مقياسي

اگر كارايي مشاهده شده یک واحد را به كارايي در مقياس بهينه تقسیم کنیم کارایی مقیاسی به دست می آید .این ابزار وظیفه تولی در مقیاس بهینه را دارد .

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
29 − 24 =


اخبار

سینما و هنر

جهان