انگیزش در ورزش

  • توسط حق زاد
  • ۱۳۹۸-۰۴-۰۶

انگیزش در ورزش

انگیزش:

انگیزش  کلید انجام هر کاری است.

انگیزه ها، اعمال مختلف افراد را تحریک، تقویت و هدایت می کنند. در بحث های انگیزش اغلب به تجزیه و تحلیل اینکه چگونه رفتار در ابتدا تحریک می شود، چگونه رفتار تقویت و ابقاء ، کنترل یا متوقف می گردد، پرداخته می شود.

رفتار بوسیله ترکیبات پیچیده و بغرنجی از انگیزه ها و هیجان ها ایجاد و هدایت می گردد، بعضی از آنها درونی و برخی دیگر بیرونی، بعضی ماهیتاً فیزیولوژیکی و بقیه روانی، بعضی ارثی و بعضي ديگر محیطی، بعضی خود آگاه و دیگري ناخود آگاه، بعضی انفرادی و بعضي ديگر اجتماعی هستند.

اصطلاحاتی مانند سایقه ها، نیاز ها، خواسته ها، مشوق ها، و … به منظور توصیف عواملی که رفتار را بر می انگیزانند، بکار برده شده است. اضطراب ، تنش ، فشار و حالات مختلف هیجانی هر یک تأثیر بخصوص بر اعمال انسان دارند. بدیهی است که پدیده های انگیزشی درگیر، بی نهایت پیچیده هستند.

انگیزش از دید روانشناسان

روان شناسان، انگیزش را فرآیندهایی می دانند که برانگیختن، جهت دادن و پایایی رفتار، نقش آفرین هستند. نیاز ها و امیال، چهارچوب اساسی انگیزش هستند. وقتی فردی احساس می کند که نیاز های ارضاء نشده ای دارد، برای ارضای آن حرکت می کند. این نیاز کشش، افراد را وا می دارد تا از طریق عملی مقتضی، برای بر آورده ساختن نیاز شناخته شده، به دنبال راه حل باشند.

 

انگیزش در ورزش

انگیزش به مجموعه ای از عوامل شخصیتی، متغیر های اجتماعی و شناختها گفته می شود که زمانی که وظیفه ای بر عهده فرد گذاشته می شود، و هنگامی که در جریان شرکت در یک مسابقه و یا تلاش برای کسب برتری با دیگران مورد مقایسه و ارزیابی قرار می گیرد، موجبات شرکت فرد در آن فعالیت را فراهم سازد.

اعتقاد بر این است که هر فرد از قابلیت مسئولیت پذیری معین برای کسب پیروزی برخوردار می باشد و سطوح مبارزه جویی، در وظیفه ای که بر عهده فرد گذاشته شده امری ذاتی است. در چنین شرایطی، پویایی ورزش، حالات هیجانی و ارزیابی های شناختی مختلفی را که رفتارهای موفقیت آمیز را تحت تأثیر قرار می دهد، تسهیل می کند .

نگهداری انگیزش

هنگامی که شخص به تازگی وارد یک رشته ورزشی می شود به طور منظم ترقی و پیشرفت خود را می بیند، به راحتی برانگیخته می شود . نگهداری انگیزش پیچیده تر است. زیرا بتدريج پیشرفت کم می شود. و فرد به فلات می رسد انگیزش اغلب حاصل توجه کارآمد، اعتماد به نفس، هدف چینی و برنامه ریزی درست است.

با این حال، انگیزش سطح بالا، به تنهایی برای توسعه این توانایی ها ارزش کافی ندارد. زمانی که از مربیان در مورد توانایی های مورد نیاز ورزشکاران موفق سوال می شود، آنها درباره سطح بالای خودانگیزشی صحبت می کنند. خود انگیزشی از دو راه به دست می آید. انگیزش درونی و انگیزش بیرونی.

 

انگیزش درونی و انگیزش بیرونی

انگیزش دو منبع دارد یا از درون فرد می جوشد یا از دنیای بیرونی به فرد تأثیر می گذارد. کسانی که از درون، نیروی انگیزشی ، محرکشان است، از یک کشش درونی ، جهت رشد و کسب قابلیت ها و از خود سازمانی در راه رسیدن به یک هدف یک تحقق یک امر خارجی و یا نیل به موفقیت برخوردارند. .

در ورزش، افرادی که به خاطر علاقه درونی به فعالیت ورزشی می پردازند، جزو این دسته از افراد به شمار می روند. آنها برای ارضاء تمایل و احساس غرور درونی ورزش می کنند. این تمایل آنها را به بیشترین میزان تلاش و تکاپو، حتی در شرایط فقدان مشوقین، تماشاچیان، ارزشیابان یا تحلیل گران ورزشی وا می دارد. انگیزش خالی در جریان تقویت های منفی و مثبتی که فرد از طرف منابع بیرونی دریافت می کند، شکل می گیرد.

تقویت محرکاتی است که وجود یا عدم وجود آنها، امکان وقوع رفتار را افزایش یا کاهش می دهد. تقویت کننده ها یا محسوسند یا غیر محسوس. وقتی تقویت کننده ها دریافت می شوند. بعنوان پاداش های خارجی شناخته می شوند.

موفقیت در ورزش

موفقیت بعنوان عامل درونی محسوب می شوند که در آن انتظار داریم در موقعیت های رقابتی و تلاش برانگیز (یعنی موقعیت هایی که احتمال موفقیت در آنها حدود ۵۰ درصد است) اثرات مثبت اتفاق بیفتد. اشخاصی که دارای انگیزه های قوی موفقیت هستند یا نشان می دهند که انگیزه های درونی درآنها شروع شده است ، به طور کلی دارای امید موفقیت هستند و از برنامه هایی مرتبط با اجرای فعالیت های آینده استفاده می کنند و می خواهند با فعالیت های جالب و جدیدی در یک دوره طولانی مدت سر و کار داشته باشند.

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
17 + 5 =


اخبار

سینما و هنر

جهان