انگیزه سیاسی و تکنیک نظامی جنگ

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۶-۰۲

انگیزه سیاسی و تکنیک نظامی جنگ

انگیزه سیاسی و تکنیک نظامی در تمامی جنگ‌ها  در طول تاریخ همواره مطرح بوده است. گاهی تکنیک نظامی و انگیزه سیاسی در جنگ ها قابل تمایز نیستند و اشتباه ارزیابی می‌شوند.سابقه قرن بیستم، داستان مقاومت ضد استعماری، پلیس سلطنتی، جنگ‌های رهایی ملی و مبارزات نامنظم از هر نوع را قابل تصور می‌کند. .مهم است که تکنیک نظامی را از انگیزه سیاسی متمایز کنیم.

رفتار امپریالیستی جنگ‌های کوچک، پلیس‌های سلطنتی، جنگ‌های چریکی و ضد انقلاب و تروریسم و ضد تروریسم، همه و همه موضوعاتی برای دانش متخصصان و بدون مراجعه به عقیده سیاسی شخصی است.

تهدید خطرات فاعلیت سیاسی

تفاوت یک یاغی و شورشی، یک تروریست و یک مبارز راه آزادی در چیست؟ با توجه به انگیزه سیاسی و تکنیک نظامی در جنگ اگر حقوق ملی و حتی بین‌المللی دو مورد اول را محکوم کند، چه کسی به دسته سوم اعتبار می‌دهد؟ در مباحث استراتژی مدرن این مهم است که خطرات فاعلیت سیاسی به شدت تهدیدکننده می‌شوند. گویا کسی به گونه‌ای وسوسه شده است تا مهر تاییدی بر شایستگی و اعتبار نوشته‌های اخیر درباره برخی رویکردهای نظری انتقادی به مطالعات امنیتی بزند.

داوری‌های سیاسی مربوط به جنگ‌های کوچک، وضعیت متفاوتی از آنچه مربوط به جنگ منظم است، دارند. با این تعریف، درگیری‌هایی به جز جنگ‌های دو ارتش منظم، مستلزم توجه جدی به ادعاهای واحدهای سیاسی است که هنوز در مجامع بین المللی از حمایت كافی برخوردارند. در صورت پیشرفت درک و فهم بشری، بخش عمده‌ای از ادبیات مربوط به جنگ‌های کوچک و ناملایمات، ویژگی محتاطانه‌تری خواهد داشت.

 بعد سیاسی جنگ از منظر استراتژیک

بر خلاف اکثر موارد جنگ‌های منظم، وضعیت سیاسی طرف ضعیف‌تر در جنگ نامنظم عموماً سهم مهمی در درگیری دارد و خود می‌تواند تأثیر استراتژیک قابل توجهی داشته باشد. آیا یک عضو ارتش جمهوری خواه ایرلند یک سرباز است یا یک جنایتکار تروریست است؟ تلاشهای سازمان ملل برای تعریف تروریسم تا کنون شامل فرمول‌هایی بوده است که بطور غیرمنطقی با کسانی که واقعاً همراه با تروریست‎ها بودند، همراه بوده است

جنگ نامنظم، در هر دو طرف جنگ، به پیوند با عمل‌اندکی که از انگیزه‌هایی ذهنی بالا برخوردار است، گرایش دارد. دلیل مهم برای این مسئله توسط تی. ای. لارنس بیان شده است: در حالی که عقاید و نظرات بحث‌برانگیز بودند، محکومیت‌ها نیاز فوری برای درمان داشت.

در جهان خشن استراتژی، دانستن و حتی درک کردن مردم این نیست که آن‌ها را دوست داشته باشید. جنگ‌های داخلی از همه انواع آن معمولاً درمورد، خانه و ثروت و به ندرت ایده‌های سیاسی اتفاق می‌افتد

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
27 + 28 =


اخبار

سینما و هنر

جهان