اهمیت و مزیت هوشمندی رقابتی

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۴-۰۳

اهمیت و مزیت هوشمندی رقابتی

امروزه سازمان ها به طور فزاینده ای به هوشمندی رقابتی توجه دارند. چرا که هوشمندی رقابتی از نیاز سازمان به گردآوری ، تعبیر و تفسیر و انتشار اطلاعات بیرونی حمایت می کند. امروزه هوشمندی رقابتی یک فعالیت ضروری در سازمان ها به شمار می آید . هوشمندی رقابتی از فرآیندهای استراتژیک سازمان ها حمایت کرده و بعنوان یک گیرنده عمل می کند تا به مدیران عالی سازمان اطلاع دهد که آیا هنوز در صحنه رقابت هستند یا خیر.

مهم ترین اهمیت و مزیت هوشمندی رقابتی ، توانایی تصمیم گیری با نگاه رو به جلو می باشد . هوشمندی رقابتی فرایند تصمیم گیری استراتژیک و رهبری بازار را تحریک می کند.

مدیران اجرایی شرکت هایی که در سطح بالایی هوشمندی رقابتی را بکار می گیرند. بیان می کنند که درک بهتری از چشم انداز رقابت ، جایی که تهدیدها و فرصت هایی رقابتی نهفته است، دارند . هوشمندی رقابتی به مدیران اجرایی کمک می کند که نسبت به رقبا سریعتر حرکت کرده و برای حداکثر کردن مزیت رقابتی خود ، برنامه ها و استراتژی های مدبرانه سریعتری را اتخاذ نمایند.

هوشمندی رقابتی با تقویت برنامه ریزی استراتژیک و اطلاع رسانی دقیق و سالم ، به شرکت توانایی مقابله با فشارهای بیرونی و خارجی می دهد. هوشمندی رقابتی به شرکت توانایی بررسی  و سنجش اعتبار فرضیات را داده ، شکاف های موجود را پر کرده و آن زمینه هایی که احتمال دارد فرضیات در آن زمینه ها شکست بخورند را اصلاح می نماید.

مهمترین مزیت هوشمندی رقابتی

مزیت مهم و عمومی هوشمندی رقابتی توانایی آن برای ایجاد نمودار و منحنی های اطلاعاتی است. که این نمودارها و منحنی ها به شناسایی قدرت ها ، ضعف ها ، استراتژی ها ، اهداف ، موقعیت بازار و الگوهای واکنشی رقبای شرکت کمک می کنند . با استفاده از این منحنی ها و نمودارها ، شرکت نقاط قوت و ضعف خود را در برابر نقاط قوت و ضعف دیگران جستجو می کند.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
19 − 14 =


اخبار

سینما و هنر

جهان