• صفحه اصلی
  • >
  • مقالات
  • >
  • ایده‌های مدرن استراتژی – رایج در نظریه و ذهن سیاستمداران و ژنرال‌های دیروز

ایده‌های مدرن استراتژی – رایج در نظریه و ذهن سیاستمداران و ژنرال‌های دیروز

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۸-۰۸
  • ۴۹ بازدید

اعتبار ایده‌های مدرن در مورد استراتژی

هشدار در مورد مناسب بودن یا مهندسی معکوس مفهومی ایده‌های مدرن استراتژی در تفسیر متون دیروز نظریه یا در ذهن سیاستمداران و ژنرال‌های دیروز رایج است. این هشدار صحیح است، به شرط آنكه شخص به‌لحاظ وفاداری تاریخی پایبند باشد. اگر فردی استراتژیست یا نظریه پرداز استراتژیکی باشد که می‌خواهد از در جنگ به عنوان ابزاری برای تجارت عملی استراتژی استفاده کند، این هشدار کمتر صدق می‌کند.

کلاوزویتس به عنوان مهم‌ترین نظریه پرداز جنگ می‌توانست این نکته و هشدار را درک و تصویب کند. استراتژی هنری کاربردی یا نوعی علوم اجتماعی است و تئوری در مورد آن بر اساس سنجش اعتبار آن برای کسانی که باید به چالش‌های عملی استراتژی رسیدگی کنند، تعیین می‌شود. كلاوزویتس می‌دانست كه وقتی كسی برای قرون وسطی می‌نویسد، نظریه پردازان در دوره‌های مختلف، اثر را برای اهداف خود تفسیر می‌كنند.

تداوم و تغییر ایده‌های مدرن استراتژی

ایده‌های مدرن استراتژی و فرهنگ‌های استراتژیک دائماً تغییر می‌کنند، زیرا نسل‌های آینده اندیشمندان استراتژیک، گذشته را در نور بازتاب شده از منشوری پویا از چشم انداز و ارزش‌های معاصر مجددا تفسیر می‌کنند. به عنوان مثال، در نظر بگیرید که نگرش انگلیس نسبت به رفتار سیاسی-نظامی امپریالیستی خود در طول صد سال چطور تغییر کرده است، یا دیدگاههای رادیکالی آمریکایی از رفتار سیاسی و نظامی گذشته خود نسبت به مردمان بومی در مرزهای داخلی خود چطور تغییر کرده است.

مأموریت تحقیقاتی در مورد  ایده‌های مدرن استراتژی

بدون مداقعه باید آنچه را که مفید می‌دانیم از نظریه پردازان جنگ و استراتژی به طور ویژه کلاوزویتس بگیریم. وی قصد داشت از كتاب خود برای آموزش سیاستگذاران و فرماندهان ارتش استفاده شود. در حقیقت، اعتماد به نفس او، هرچند گاه و بیگاه به شدت آسیب می‌بیند، به حدی بود که قصد داشت مفیدترین کتابی را که تاکنون در مورد جنگ نوشته شده، تألیف کند. ما باید سعی کنیم کلاوزویتس را به تعبیر خود بفهمیم، نگرانی که ما را مجبور به تحقیق در مورد منابع آموزش وی، به طور گسترده در زندگی و زمان او می‌کند، تلاش برای یافتن تفسیری واقعاً وفادار به در جنگ و ایده‌های مدرن استراتژی، اساساً یک مأموریت تحقیقاتی بی حاصل است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان