ایگنازیو کاسیس – سفر وزیر امور خارجه سوئیس به ایران

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۶-۱۶

محور‌های سفر وزیر امور خارجه سوئیس

ایگنازیو کاسیس ، رئیس دستگاه دیپلماسی سوئیس با هدف بررسی طیفی از موضوعات دوجانبه و چندجانبه  وارد ایران شد و مستقیم برای سیاحت به اصفهان رفت. ایگنازیو کاسیس در توئیتر خود، ضمن انتشار تصاویری از اماکن گردشگری اصفهان، این شهر را «مروارید خارومیانه» عنوان کرد. وزارت خارجه ایران  هدف سفر وزیر امور خارجه سوئیس را طیفی از موضوعات دوجانبه و بین المللی دانست. در بیانیه وزارت امور خارجه آمده است : «محور‌های اصلی مذاکرات و دیدار‌های ایشان، رایزنی و تبادل نظر در مورد موضوعات مورد اهتمام مشترک در عرصه دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی و همچنین موضوعات مربوط به کانال مالی سوئیس خواهد بود.»

سفر ایگنازیو کاسیس ارتباطی با مناسبات ایران و آمریکا ندارد

وزارت امور خارجه ضمن در نظر گرفتن  تماس مایک پمپئو، با کاسیس در آستانه سفرش به ایران، گفته است این سفر ارتباطی با مناسبات ایران و آمریکا ندارد. دستگاه دیپلماسی ایران تاکید کرد: «این سفر ربطی به مسایل روابط ایران و آمریکا ندارد. تماس‌های وزیرخارجه آمریکا با شخصیت‌هایی که قصد سفر به ایران دارند مساله تازه‌ای نیست و پومپئو از سر استیصال و ناچاری سعی میکند تا سیاست موهوم فشار حداکثری واشنگتن را به هرطریقی پیگیری نماید و لذا تلاش میکند کشور‌های ثالث را از روابط عادی با ایران منصرف کند که البته تاکنون شکست خورده است. همانطور که در موضوع سفر آقای گروسی مدیر کل آژانس به تهران هم شکست خوردند، اینبار هم این فشار‌ها شکست خواهد خورد.»

ایگنازیو کاسیس – سفر وزیر امور خارجه سوئیس به ایران

سرویس بین المللی شرکت پخش سوئیس، SWI swissinfo، گفته است که کاسیس در دیدار با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه، رئیس جمهور حسن روحانی، و علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، طیفی از موضوعات از قبیل کانال تجارت بشردوستانه سوئیس، جدیدترین تحولات بعد از برجام، تحولات سیاسی خاورمیانه، حقوق بشر، روابط دوجانبه و موقعیت سوئیس به عنوان حافظ منافع را مورد بررسی قرار خواهد داد.

پیام های سیاسی سفر کاسیس به ایران

اگر چه در سفر کاسیس به ایران، صدسالگی روابط ایران و سوئیس گرامی داشته می‌شود، اما این سفر ظاهرا خالی از پیام‌های سیاسی نیست. خصوصا که کاسیس در شرایط حساسی به ایران سفر می کند. کاسیس قبل از اینکه به ایران سفر کند، با پمپئو و دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا، تلفنی گفتگو کرد. او تماس با پمپئو را «عالی» توصیف کرد و با اشاره به سفرش به ایران، از رایزنی درباره کانال بشردوستانه سوئیس برای ایران سخن گفت. کاسیس همچنین با راب، درباره همکاری سوئیس و بریتانیا در سازمان ملل رایزنی کرد.
به گفته وزارت امور خارجه ایران، تاکنون دو مورد تراکنش از طریق کانال سوئیس انجام شده که اولین آن به صورت آزمایشی در بهمن ماه سال گذشته صورت پذیرفت. در خرداد ماه سال جاری هم اولین عملیات رسمی این کانال انجام گرفت که هر دو مورد شامل انتقال اقلام دارویی با استفاده از منابع موجود مالی ایران در سوئیس بود. با وجود اینکه کاسیس چند روز قبل از سفرش به ایران با پمپئو درباره ایران گفتگو کرده بود، اما آمریکایی‌ها از فرصت این سفر برای تنش زدایی استفاده نکردند. بلکه به عکس، با اعمال تحریم‌هایی علیه صنعت پتروشیمی ایران در آستانه سفر کاسیس، پیام خود مبنی بر تداوم تحریم‌ها و فشار‌ها را ارسال کردند.
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
16 + 9 =


اخبار

سینما و هنر

جهان