بارش شهابی – آسمان شهاب باران شده است

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۲-۰۳

آسمان شهاب باران شده است

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اعلام کرده است: اولین بارش شهابی که امسال رخ خواهد داد، از نوع بارش شهابی شلیاقی یا چنگی است. این پدیده در ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه صبح روز چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه یعنی همین امروز به اوج می رسد. مهندس مسعود عتیقی در ادامه گفت: این رویداد از زیباترین رویدادهای آسمانی است که هر از گاهی رصدگران را مجذوب خود می کند.

آسمان شهاب باران شده است

آسمان شهاب باران شده است

بارش شهابی چنگی

از آنجایی که در طول روز به دلیل وجود نور امکان رصد شهاب ها میسر نیست، نیمه های شب گذشته تا بامداد زمان مناسب تری برای مشاهده این پدیده شگفت انگیز بوده است.

آقای عتیقی این نکته را توضیح داد که نام هر بارش شهابی بر اساس صورت فلکی که در آن رخ می دهد انتخاب می شود. مثلا کانون بارش شهابی چنگی صورت فلکی چنگ رومی است. این کانون در نزدیکی ستاره کرکس نشسته قرار دارد. او افزود: برای ساکنین نیمکره شمالی اکنون ستاره جُدی نشانگر جهت شمال است. اما ۱۲ هزار سال دیگر ستاره کرکس نشسته آدرسی برای یافتن سمت شمال خواهد بود.

رصد این پدیده زیبا

مهندس عتیقی به بارش شهابی سال گذشته هم اشاره کرد و گفت متاسفانه سال گذشته نور ماه پس از بدر عاملی مزاحم برای رصد این پدیده بود. حتی در کوهستان نیز نمی شد به خوبی این پدیده را مشاهده کرد. اما امسال این مزاحمت وجود ندارد. مشاهده این بارش ها نیاز به ابزار خاص رصد ندارد. با چشم غیر مسلح هم می توان شهاب های زیبا را در آسمان مشاهده کرد.

سرعت شهاب های این بارش نزدیک به ۵۰ کیلومتر بر ثانیه است. مدیر انجمن نجوم آماتوری در پایان گفت: این شهاب ها با چنین سرعتی به جو زمین برخورد می کنند. نور حاصل، از ذرات میلی‌متری و میکرومتری هستند از فاصله ۸۰ تا ۱۵۰ کیلومتری زمین که در آسمان دیده می‌شود. بنابراین تماشای این پدیده هیچگونه خطری برای کسی ایجاد نمی کند. در واقع شهاب ها دارای حجم و جرم بالایی نیستند. آنها بر اثر اصطکاک با جو زمین و وقوع یک فعل و انفعال شیمیایی درخشان می شوند. اما ردی از آنان باقی نمی ماند.

جالب است بدانید اولین رصد از بارش های شهابی طبق برخی مستندات، به چینی ها و در حدود ۲۷۰۰ سال قبل باز می گردد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان