باغ عفیف آباد – گلشنی در شیراز

  • توسط زینب رحیمی
  • ۱۳۹۸-۱۱-۱۵
باغ عفیف آباد - گلشنی در شیراز

باغ عفیف آباد یکی از قدیمی ترین باغ های شیراز

باغ عفیف آباد یا گلشن از قدیمی ترین باغ های شیراز است که در امتداد خیابان عفیف آباد شیراز قرار دارد. در این باغ یکی از بزرگترین موزه سلاح های خاورمیانه وجود دارد.این موزه هم اکنون در اختیار ارتش است.

میرزا علی محمدخان قوام الملک دوم، سازنده این باغ زیبا و باشکوه است. در این مجموعه کاخ سلطنتی، یک باغ ایرانی و موزه سلاح‌های قدیمی وجود دارد که بازدید از این مجموعه برای عموم آزاد است.

باغ عفیف آباد - گلشنی در شیراز

باغ عفیف آباد – گلشنی در شیراز

توصیف معماری باغ عفیف آباد

سردر باغ دارای چهار ستون گچی است و این ستون ها شبیه به ستون های تخت جمشید ساخته شده اند. ذر این سازه، نگاره دو شیر دیده می‌شود. پس از گذشتن از در باغ به راهرویی که به فضای اصلی باغ میرود می رسیم. در سمت دیگر به روی دهلیز آیین تاج گذاری یکی از پادشاهان ساسانی را می بینیم.

ساختمان این باغ،داراری دو طبقه است. نزدیک به ۳۰ اتاق در آن وجود دارد.در این ساختمان ۲ بخاری ساخته شده از سنگ مرمر وجود دارد.طبقه پایین این بنا موزه نظامی شده است.

از طبقه اول با سه پلکان می توان به طبقه دوم راه یافت. در طبقه دوم، اتاق های تو در تو این ساختمان زیبا را می توان مشاهده کرد.سقف این تالار ها از چوب ساخته شده و با نقش های زیبا آراسته شده است.درها و پنجره های این ساختمان زیبا با شیشه ساخته شده اند.در این مجموعه ساختمان قهوه خانه وچود دارد و دیوار های آن با آجر ساخته شده و در این قهوه خانه حوضی کوچک و شش هجره وجود دارد که با شاهنامه فردوسی آراسته شده است و بروی کاشی های آن داستان های شاهنامه به زیبایی طراحی و نقاشی شده اند.

شیراز شهری است سرشار از اماکن دیدنی.یکبار سفر به این شهر به شما زمان لازم برای مشاهده آن همه زیبایی را نخواهد داد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان