• صفحه اصلی
  • >
  • مقالات
  • >
  • بحران سیاسی ۲۰۰۸ – وضعیت بحرانی نزاع‌‌های فرقه‌ای لبنان و توافق دوحه

بحران سیاسی ۲۰۰۸ – وضعیت بحرانی نزاع‌‌های فرقه‌ای لبنان و توافق دوحه

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۹-۱۸

بحران سیاسی ۲۰۰۸ لبنان

بحران سیاسی ۲۰۰۸ لبنان در حالی به وجود آمد که دولت لبنان تلاش می‌کرد شبکه‌‌های مخابراتی حزب‌الله را از بین ببرد و افسران ارشد امنیتی از جمله سرتیپ وفیق شوگر، رئیس امنیت، که با حزب عمل در ارتباط بودند را حذف کند. این امر منجر به تهاجم شدید نظامی مسلح حزب‌الله و بروز بحران جدیدی شد. آنها با حمایت ایران و سوریه دولت را سرنگون کردند و سعی کردند قانون انتخاباتی را تغییر دهند به طوری که حزب‌الله بتواند سهم بیشتری از نفوذ سیاسی در کابینه جدید را تا قبل از نتایج انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۹ بدست آورد. سرانجام با تلاش‌‌های دولت بی طرف قطر و امضای توافق‌نامه‌ای در دوحه در سال ۲۰۰۸، اختلافات فرقه‌ای تا حدودی متوقف شد.

خاتمه بحران سیاسی ۲۰۰۸ با توافق‌نامه‌ دوحه

توافق‌نامه دوحه مصمم به اعطای حق وتو به حزب‌الله در فرایند تصمیم‌گیری سیاسی دولت بود. همچنین در مورد تقسیم کرسی‌‌های کابینه بین دو ائتلاف اصلی و اصلاح قانون انتخابات نیز توافقاتی صورت گرفت. در مطابقت با نظریه انجمن‌گرایی توافق‌نامه امضا شده به عنوان یک دستاورد بزرگ برای دموکراسی انجمنی لبنان تلقی می‌شود؛ زیرا این توافق توانست اختلافات فرقه‌ای را که توسط یک کشور خارجی بی طرف آغاز شده بود، تا حد چشمگیری حل و فصل کند.

ارزیابی مدیریت قطر در بحران سیاسی ۲۰۰۸

قطر در مدیریت اختلافات فرقه‌ای نقش موثری ایفا کرد و در دستیابی به توافق بین طرفین درگیری و کمک به راضی کردن رهبران شیعه نقش مه می داشت زیرا با اعطای حق وتو، تأثیرگذاری سیاسی بیشتری به آنها داد. قطر به عنوان یک دولت خارجی به طور موقت درگیری‌‌های فرقه‌ای را آرام کرد و ثبات سیاسی را برای هر دو طرف تضمین کرد.، اما ریشه‌‌های مسئله تقسیم قدرت از نظر برخورداری از سهم متناسب در قدرت و شکاف سنی- شیعه مورد توجه قرار نگرفت. این بدان معنی بود که ثبات فرقه‌ای نمی‌توانست برای مدت طولانی دوام داشته باشد و در آینده می‌توانست منجر به رویارویی فرقه‌ای بیشتری شود. بر این اساس توافق دوحه نیز کوتاه مدت بود و این مسئله بار دیگر بحث بازیگران خارجی را مطرح می‌کند. در واقع قدرتهای خارجی کاملاً متعهد به پایان یافتن نزاع‌‌های فرقه‌ای و حفظ مذاکرات مسالمت آمیز بین اردوگاه‌‌های درگیری نبودند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان