برخي خصوصيات بستر­هاي كشت

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۸-۰۴-۲۴
برخي خصوصيات بستر­هاي كشت،

برخي خصوصيات بستر­هاي كشت

برخي خصوصيات بستر­هاي كشت

جرم مخصوص ظاهري بسترهاي كشت

جرم مخصوص ظاهري بستر های کشت به جرم خشك واحد حجم تركيبات بستر اطلاق مي­شود. شن بالاترين ميزان جرم مخصوص و پرليت، پايين­ترين ميزان جرم مخصوص را دارد. به­ طور كلي بسترهايي با جرم مخصوص ظاهري بين ‌۵/۰‌تا ‌۱۵/۰ گرم بر ‌سانتي ­متر‌ مكعب براي اغلب گياهان زينتي توصيه می شود.

هدايت الكتريكي (EC) بسترهاي كشت

نمك ­هاي محلول، قسمت اعظم مواد تغذيه ­اي محلول خاك را تشكيل مي ­دهند. هدایت الکتریکی (EC)، مقدار کل نمک­ های قابل حل در بستر می­ باشد. در تولید گلخانه­ ای بدون خاک (Soilless) نمک ­ها از کود­ها منشأ می­گیرند، بنابراین EC در کشت­های بدون خاک، تأثیر سطوح کودی مورد استفاده در بستر می‌باشد. همچنین ممکن است نمک­ های قابل حل، از تجزیه ترکیبات آلی بستر یا از ناخالصی‌های آب آبیاری منتج شوند. پرورش گياهان زينتي در بسترهاي گلداني با شوري ۳-۱ دسي­زيمنس بر متر محقق مي­شود.

بالا بودن ميزان نمك­ هاي محلول در بسترهاي كشت گياهان، رشد را كاهش داده و باعث بروز سوختگي در برگ گياه مي ­شود. شوري بالاتر از ۴ دسی­زيمنس بر متر به صورت مشابهي رشد در اكثر گياهان را تحت تأثير قرار مي­دهد و در شوري بالاتر از ۸ دسی­زيمنس بر متر، فقط گياهان متحمل به شوري قادر به رشد هستند. دامنه شوري در بسترهاي كشت گياهان زينتي بين ۵۶/۱- ۶۳/۰ ميلي موس بر سانتي­متر مطلوبگزارش مي­شود.

هوادهی

هوادهی، تبادل گازها در بستر کشت می­ باشد. خلل و فرج اجازه می ­دهند حباب­ های هوا در بین بستر کشت که برای سلامت ریشه ضروری هستند در دسترش ریشه قرار گیرند. سلول­های ریشه از اکسیژن موجود در خلل و فرج برای تبدیل قند به انرژی استفاده می­نماید. این پروسه، تنفس است که یکی از محصولات فرعی آن CO2 می­باشد. این مهم است که بستر کشت به اندازه کافی دارای خلل و فرج برای تبادل اکسیژن و دی اکسیدکربن داشته باشد.

ظرفیت نگهداری آب

یک بستر کشت مطلوب قاعدتا باید ذخیره آب قابل دسترس برای استفاده گیاه را داشته باشد. آب قابل دسترس آبی است که می‌تواند به وسیله ریشه گیاه جذب می­شود که در خلل و فرج بستر یافت می­شود.

 

قبلی «
بعدی »

1 دیدگاه

  1. Cialis 10 Mg Comprimidos O Acquistare Beni Kamagra [url=http://orderciali.com]cialis[/url] Synthroid For Sale Gnc Canadian Pharmacy Online

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان