برنامه همکاری بلندمدت – ارتقا مناسبات اقتصادی ایران و چین

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۴-۰۸

برنامه همکاری ۲۵ ساله ایران و چین

برنامه همکاری بلندمدت ایران و چین در راستای ارتقای مناسبات اقتصادی دو کشور در حال بررسی است و هنوز جزئیات آن منتشر نشده است. برنامه همکاری ۲۵ ساله  دو کشور شامل فروش نفت و بازگرداندن بخشی از پول‌های نفتی به ایران می‌شود. هفته گذشته،  طی مذاکرات ویدئویی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، با همتای چینی خود، وانگ ، ظریف توئیتی به زبان چینی منتشر کرد و از توافق ایران و چین در خصوص تعمیق شراکت جامع راهبردی بین دو کشور و پیش‌برد برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های دوجانبه میان تهران و پکن سخن گفت.

از نظر روحانی این همکاری، زمینه‌ای برای مشارکت ایران و چین در پروژه‌های اساسی و زیرساخت‌های توسعه‌ای از جمله طرح بزرگ کمربند ـ راه است و فرصتی برای جلب سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف اقتصادی از جمله صنعت، گردشگری، فناوری اطلاعات و ارتباطات خواهد بود.

برنامه همکاری بلندمدت – ارتقا مناسبات اقتصادی ایران و چین

هفته گذشته، پیش نویس برنامه ۲۵ ساله یران و چین به تصویب هئیت دولت رسید. تماس ظریف با وانگ یی دو روز بعد از تصویب پیش نویس برنامه یادشده در هیئت دولت ایران اتفاق افتاد. در نشست هیئت دولت، ظریف مامور شد که با انجام مذاکرات نهایی با چین، براساس منافع متقابل بلندمدت، برنامه همکاری ۲۵ ساله ایران و چین را به امضای طرفین برساند.

توئیت ظریف

ظریف در صفحه توئیتر خود نوشت: «بسیار خرسندم که در شب جشنواره دراگون بوت در چین با وانگ یی، عضو شورای دولتی و وزیر خارجه چین، مذاکرات ویدیویی داشتم. ما در خصوص تعمیق مشارکت جامع راهبردی بین دو کشور، پیش برد برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های دوجانبه، و تقویت حمایت متقابل در امور بین المللی به توافق رسیدیم. ما مجددا بر حمایت خودمان از برجام، چندجانبه گرایی و قوانین بین الملل تاکید کردیم و مشترکا مخالفت خود با یکجانبه گرایی و تضعیف برجام را ابراز نمودیم. از فرصت بهره جسته، برای دوستان چینی جشنواره دراگون بوت شادی را ارزومندم.»

بخش اصلی برنامه همکاری ایران و چین

بخش بخش اصلی برنامه همکاری ایران و چین به بخش صنعت، بویژه صنعت نفت و گاز مربوط می‌شود. سال گذشته  وبگاه «پترولیوم اکونومیست» ادعا کرد که بر اساس توافق جدید همکاری تهران و پکن، که برخی خصایص کلیدی آن منتشر نخواهد شد، چین ۲۸۰ ملیارد دلار در توسعه بخش نفت و گاز و صنعت پتروشیمی ایران سرمایه گذاری خواهد کرد. همچنین، ۱۲۰ ملیارد دلار دیگر در ارتقای زیرساخت‌های حمل و نقل و تولید ایران سرمایه گذاری خواهد شد. طبق گفته های پترولیوم اکونومیست، ایران از برنامه همکاری راهبردی با چین سه منفعت خواهد داشت.

  • چین عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل است و حق وتو دارد. بنابراین، می‌تواند در شورای امنیت از ایران دفاع کند.
  • برنامه همکاری مزبور، تولید نفت و گاز ایران را تسریع خواهد کرد
  •  چین با وجود تحریم‌های یکجانبه آمریکا، واردات نفت از ایران را بیشتر خواهد کرد.

طبق تحلیل های انجام شده کمترین نتیجه این توافق این است که به محض شروع اجرای آن، چین مقدار بیشتری از ایران نفت خریداری خواهد کرد. دو سوم پول این نفت به شکل نقدی و یک سوم به شکل کالا به ایران پرداخت خواهد شد. اما آیا پرداخت نقدی، شامل دلار و ارز‌های قوی دیگر هم می‌شود؟

 

قبلی «

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان