بلاروس – حمایت روسیه از لوکاشنکو در جریان اعتراضات مردمی

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۵-۲۶

پیوستن نیروهای پلیس به مردم معترض

اعتراضات بلاروس به نتایج انتخابات ریاست جمهوری همپنان ادامه دارد. برخی از نیروهای ارتش و پلیس در بلاروس یونیفرم های خود را دور انداخته و به معترضان پیوسته اند. معترضین دولت را به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری متهم کرده اند. انتخابات ریاست جمهوری بلاروس روز یکشنبه گذشته برگزار شد و در آن الکساندر لوکاشنکو به پیروزی رسید و مخالفان دولت وی، به خیابانها ریخته و مدعی تقلب در انتخابات شدند. براساس اعلام کمیسیون برگزاری انتخابات بلاروس، لوکاشنکو توانست بیش از ۸۰ درصدآرا را به خود اختصاص دهد.

دستگیری خبرنگاران در بلاروس

بلاروس – حمایت روسیه از لوکاشنکو در جریان اعتراضات مردمی

با آرام تر شدن روند اعتراضات طی چند روز اخیر نیروهای ضدشورش آمون خیابان های مینسک را ترک کرده و فقط ماموران پلیس در نقاط مختلف شهر گشت زنی می کنند. روز گذشته در چند نقطه مینسک، پلیس با معترضان درگیر شد و شماری از مخالفان دولت نیز دستگیر شدند و در مجموع شمار افراد دستگیر شده در چهار روز اخیر به بیش از شش هزار نفر می‌رسد.

در هتل بلاروس در مرکز مینسک یک نفر از معترضان دستگیر شد که گفته می شود از طبقه هفدهم جریان اعتراضات را رهبری می کرد و سه نفر از افراد زیردست وی که هر کدام رهبری دهها نفر از معترضان را برعهده داشتند نیز به عنوان هماهنگ کنندگان اعتراضات دستگیر شده اند. معترضان روز گذشته تلاش کردند چند خیابان مرکزی مینسک را ببندند اما با مداخله نیروهای پلیس، این اقدام ناکام ماند. بر اساس گزارش رسانه ها، دستگیری خبرنگاران در بلاروس ادامه دارد و روز گذشته چند خبرنگار اوکراینی رادیو آزادی و خبرنگاران لهستانی شبکه تلویزیونی ماهواره ای بلسات بازداشت شدند.

حمایت روسیه از لوکاشنکو

با ادامه اعتراضات در بلاروس، کاخ کرملین روسیه روز گذشته اعلام کرد رهبران دو کشور طی تماس تلفنی تاکید کرده‌اند که مشکلات بلاروس به زودی حل می‌شود و اعتراضات مردمی راه حل مشکلات نیست. الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، نیز ساعتی بعد در جمع مقامات نظامی کشور گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، پیشنهاد کمک کامل امنیتی داده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
28 − 27 =


اخبار

سینما و هنر

جهان