بنیامین نتانیاهو – انصراف نخست وزیر اسرائیل از تشکیل دولت جدید

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۷-۳۰

 بنیامین نتانیاهو و ناکامی در تشکیل کابینه جدید

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در پی بن بست سیاسی به وجود آمده پس از انتخابات پارلمانی اخیر در اسرائیل مامور تشکیل دولت جدید شده بود که روز گذشته اعلام کرد که از انجام این ماموریت منصرف شده است. نتانیاهو با انتشار ویدیویی در صفحه فیسبوک خودضمن اعلام  تصمیم انصراف خود در تشکیل کالبنه جدید، خطاب به شهروندان اسرائیلی بیان داشت: «به تازگی رئیس جمهوری را در جریان قرار دادم که ماموریت محول شده برای تشکیل دولت را به وی بازمی‌گردانم.»

تشکیل کابینه جدید توسط رقیب بنیامین نتانیاهو

اعتراف نخست وزیر اسرائیل در ناکامی برای تشکیل دولت جدید سبب شده است تا بنی گانتس، مهم ترین رقیب وی مامور تشکیل کابینه آینده اسرائیل شود. نتانیاهو طی یک مهلا یک ماهه فرصت داشت تا رهبر حزب آبی سفیدها را در زمینه تشکیل یک دولت ائتلافی متقاعد کند اما تلاش‌های وی به نتیجه رسیدو بنی گانتس کلیه پیشنهادهای حزب لیکود را برای تشکیل دولت جدید رد کرد.

براساس بیانیه ای که از سوی دفتر ریاست جمهوری اسرائیل منتشر گردید فراکسیون های کنست یا پارلمان اسرائیل ملزم هستند در جریان تصمیم آقای ریولین در راستای  اعطای اختیار تشکیل دولت جدید به بنی گانتس قراربگیرند. آقای گانتس برای انجام این ماموریت در شرایط دشوار فعلی،تنها بیست و هشت روز فرصت دارد و رئیس جمهوری تقاضای تشکیل فوری کابینه جدید اسرائیل را داده است.

شرایط ائتلاف حزب آبی سفید با حزب لیکود

حزب آبی سفید به رهبری گانتس در انتخابات پارلمانی با کسب ۳۳ کرسی به بزرگترین تشکل سیاسی در پارلمان اسرائیل تبدیل شد در مقابل حزب  لیکود ۳۱ کرسی را به خود اختصاص داد. دو حزب لیکود و آبی سفیدها در انتخابات پارلمانی هفدهم سپتامبرنتوانستند اکثریت لازم پارلمانی را برای تشکیل دولت بدست آورند. این دو حزب رقابت نزدیکی را برای تشکل کابینه با یکدیگر داشتند و هریک به ترتیب حمایت ۵۵ و ۵۴ نماینده را کسب نمودند. این امر در شرایطی صورت گرفته است که برای کسب اکثریت پارلمانی و کسب مجوز برای تشکیل دولت هر یک نامزدها باید حداقل حمایت ۶۱ نماینده را کسب می کردند. در خصوص ائلافدو حزب اسرائیل، از منظر تحلیل گران تشکیل ائتلاف حزب آبی سفیدها با حزب لیکود در صورت برکناری بنیامین نتانیاهو ازرهبری حزب لیکود امکان پذیر است و با این شرایط وارد مداکره با حزب آبی سفیدها شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان