• صفحه اصلی
  • >
  • مقالات
  • >
  • بیانیه رسمی حزب‌الله – اوج گیری تنش‌‌های مسلحانه بین گروه‌‌های فرقه‌ای لبنان

بیانیه رسمی حزب‌الله – اوج گیری تنش‌‌های مسلحانه بین گروه‌‌های فرقه‌ای لبنان

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۱۰-۰۳
  • ۳۳ بازدید

بیانیه رسمی حزب‌الله در سال ۲۰۱۳

بیانیه رسمی حزب‌الله لبنان مبنی بر دخالت در سوریه به منظور حمایت از بشار اسد در سال ۲۰۱۳، که منجر به بمب‌گذاری‌‌های انتحاری و حملات مرگبار افراط‌گرایان سنتی بر علیه سربازان حزب‌الله شد، تنش‌‌های مسلحانه و خشونت‌آمیز بین گروه‌‌های فرقه‌ای سنی و شیعه را به اوج خود رساند. حزب‌الله دخالت خود در این درگیری را بر این اساس توجیه کرد که تمام لبنانی‌ها باید در مقابل رشد گروه‌‌های افراطی شبه نظامی (گروه‌‌های تکفیری)، مقاومت کنند.

اگرچه گروه‌‌های داخلی لبنان همزمان با قیام‌ها در سوریه، طبق اعلامیه باعبدا و به منظور جلوگیری از سرایت شورش‌‌های سوریه به لبنان، سیاست عدم حمایت از هیچ یک از طرف‌‌های درگیر در بحران سوریه را در پیش گرفتند، اما با این وجود، اصطکاک سیاسی به وضوح بین دو ائتلاف بزرگ لبنان دیده می‌شد و هر یک مواضع مختلف خود را در قبال رژیم سوریه ابراز می‌داشتند. این امر تنش‌‌های فرقه‌ای را ملتهب می‌کرد.

اوج تنش‌‌های فرقه‌ای در سال ۲۰۱۱

پس از فروپاشی دولت لبنان در اوایل سال ۲۰۱۱، نجیب میقاتی به عنوان یکی از حامیان حزب‌الله، در ماه ژوئن به عنوان نخست‌وزیری رسید و مامور تشکیل کابینه جدید شد. که اولین باری بود که ائتلاف ۸ مارس بر کابینه مسلط می‌شد. ولیکن ائتلاف ۱۴ مارس از مشارکت در دولت تازه شکل گرفته خودداری کرد که عمدتا به بهانه نفوذ دولت سوریه در ائتلاف ۸ مارس بود. این بدان معنی بود که دولت یک طرفه خواهد بود.

گروه‌های نخبه مخالف برای حفظ امتیازات خود به جای جستجوی وحدت، به دنبال حفظ منافع فرقه‌ای خود بوده و این منافع برای آنها حتی نسبت به منافع ملی نیز در اولویت قرار داشت و بر این تصور بودند که با حمایت متحدین خارجی خود می‌توانند آرزوهای خود را تحقق بخشند. به عنوان نمونه و سنی در لبنان نیز شدت گرفت و بار دیگر شاهد بن‌بست سیاسی در لبنان بوده ایم همزمان با شدت گرفتن اعتراضات و شورش‌ها در سوریه در سال ۲۰۱۱، درگیری‌‌های فرقه‌ای سیاسی و اعتراضات بین شکاف شیعه و سنی اوج گرفتند.

با این حال دولت لبنان به رهبری نجیب میقاتی و با حمایت اتحاد ۸ مارس اظهار داشت که روابط نزدیک سیاسی-اقتصادی با سوریه نمی‌تواند در شرایط فعلی نادیده گرفته شود و نباید به از بین رفتن روابط دو کشور شود. این دیدگاه منجر به شروع پشتیبانی نظامی از گروه‌‌های درگیر در سوریه توسط هر دو ائتلاف شد، که در آن از اسلحه تا جنگنده قاچاق می‌شد و بودجه لازم را برای طرف‌های مورد حمایت خود فراهم می‌کردند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان