بیل گیتس – موسس مایکروسافت شیوع ویروس مرگبار را پیشبینی کرده بود

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۱-۲۳
بیل گیتس - موسس مایکروسافت شیوع ویروس مرگبار را پیشبینی کرده بود

موسس مایکروسافت شیوع ویروس مرگبار را پیشبینی کرده بود

بیل گیتس، بنیان گذار شرکت مایکروسافت حالا با کناره گیری کامل از سمت خود در این شرکت تمام وقت و سرمایه خود را صرف حل چالش های جهانی کرده است. او اکنون در مورد شیوع ویروس کرونا نظرات جالبی دارد. گیتس چند سال پیش در یک سخنرانی از بروز و شیوع ویروسی مرگبار خبر داده بود. او اخطار داده بود دولت ها باید بسیار بیشتر از قبل برای توسعه ساختارهای درمانی هزینه کنند. با شیوع ویروس کرونا بسیاری تئوری های افراطی را سر دادند. برخی معتقدند حود بیل گیتس برای تحقق بخشیدن به سخنانش چنین ویروسی را ساخته است. یا حداقل از ساخت چنین ویروسی مطلع بوده است.

بیل گیتس نگران شرایط جهان است

بنیان گذار مایکروسافت تمام اتهامات نسبت به خودش را رد می کند. او می گوید بسیاری از کارشناسان هم با او در این مورد هم عقیده بوده اند. وی معتقد است عدم انجام مانور سلامت و آزمایش روش های قرنطینه و در واقع عدم آمادگی، موجب بروز هرج و مرج در واکنش نسبت به کرونا شده است. البته بسیاری از مسئولان سلامت و همچنین سازمان بهداشت جهانی به مقاله و سخنان بیل گیتس واکنش منفی داشته اند. گیتس اگرچه در حوزه سلامت تصمیم گیرنده و یا تاثیرگذار نیست، اما به دلیل فعالیت های متعدد بشر دوستانه اش مخصوصا در ریشه کنی مالاریا در آفریقا، با بحران ها و راه حل های آنها به خوبی آشنایی دارد.

بیل گیتس - موسس مایکروسافت شیوع ویروس مرگبار را پیشبینی کرده بود

بیل گیتس – موسس مایکروسافت شیوع ویروس مرگبار را پیشبینی کرده بود

زمانی برای افسوس خوردن نیست

وی در ادامه صحبت هایش گفت الان زمان افسوس خوردن نیست. باید اقدام های عملی در سطح حکومتی و فردی انجام شود. باید در رفتارمان تغییر ایجاد کنیم. فاصله گذاری اجتماعی و قرنطینه را نیز جدی بگیریم. درست است که تلاش های بسیاری برای ساخت دارو برای بیماران در حال انجام است؛ اما ساخت واکسن می تواند راهکار نهایی باشد. تنها با ساخت واکسن می توانیم به روزهای عادی برگردیم.

همچنین وی معتقد است برخی کشورها به خوبی بحران کرونا را مدیریت کرده اند. مانند چین و کره جنوبی. اما روش های اجرایی که در این کشورها استفاده شد، نمی تواند یک روش برای تمام کشورها باشد. مثلا کنترل شدید و انجام آزمایش به صورت فرد به فرد و گسترده که کره جنوبی از آن بهره برد، در آمریکا با این گستردگی امکان پذیر نیست.

پیامدهای اقتصادی

گیتس گفت: پیامدهای اقتصادی اجتناب ناپذیر هستند. دولت ها باید از کسب و کارهایی که این روزها بیشترین خسارت را می بینند، حمایت کنند. تا آنها هم پس از کنترل این بیماری به مرور به روال عادی برگردند. اگر مدیران کسب و کارها بدانند پس از کنترل شرایط، می توانند کار خود را از سر بگیرند این شرایط را تحمل می کنند. بنابراین باید فشارهای اقتصادی را مدیریت کرد و تاب آورد تا هزینه انسانی کرونا از این بیشتر نشود.

از نظر او میلیاردها دلار سرمایه گذاری برای توسعه واکسن و به صورت همزمان توسعه‌ی مراکز تولیدی می‌تواند بازخورد اقتصادی بلندمدت و قابل‌توجهی داشته باشد. اگر همه مردم جهان به واکسن دسترسی پیدا کنند، شاید بتوان تا ۱۸ ماه آینده، شرایط را به حالت عادی برگرداند. کرونا با تمام تلخی ها و سختی ها موجب یادگیری اصول مقابله با همه گیری شده است. می توان امیدوار بود در همه گیری های آتی (به دلایل طبیعی یا بر اثر جنگ‌های بیولوژیکی)، جهان آماده‌تر خواهد بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
5 + 9 =


اخبار

سینما و هنر

جهان