بیماری ناشناخته – کشف بیماری ناشناخته در انگلیس پس از تزریق واکسن آسترازنکا

  • توسط اعرابی
  • ۱۴۰۰-۰۱-۱۷

ماهیت غیرمعمول بیماری ناشناخته در انگلیس

بروز یک نوع بیماری ناشناخته در انگلیس مقامات بهداشتی اروپا را سردرگم کرده است. این بیماری ناشناخته از میان افرادی که واکسن ویروس کرونا از نوع آسترازنکا (AstraZeneca) را دریافت کرده بودند کشف شده که موجب لختگی خون غیرمعمول می‌شود،
در انگلیس اکنون ۳۰ مورد از این بیماری گزارش شده است که نسبت به ۵ مورد اولیه افزایش نشان می‌دهد، این در حالی است که هیچ مورد از این بیماری میان افرادی که واکسن فایزر (Pfizer) را دریافت کرده‌اند دیده نشده است.  برخی رسانه ها نیز گزارش داده اند که هیچ مدرکی مبنی بر ارتباط لخته شدن خون با واکسن آسترازنکا وجود ندارد.

توزیع مجدد واکسن آسترازنکا

بروز این بیماری ناشناخته هنوز  سازمان‌های ناظر در انگلیس را به‌اندازه کافی نگران نکرده است تا از توزیع این واکسن جلوگیری کنند چرا که این موارد به‌ندرت اتفاق می‌افتد. در انگلیس، از هر ۶۰۰ هزار نفر دریافت‌کننده واکسن آسترازنکا یک نفر دچار بیماری لختگی خون شده است.
هنوز هم، آژانس‌های دارویی انگلیس و اتحادیه اروپا، که سازمان تنظیم‌کننده آن هفته آینده تشکیل جلسه می‌دهد، در حال بررسی این موضوع هستند. ماهیت غیرمعمول این موارد لختگی خون این است که غالباً با افت پلاکت همراه هستند که می‌تواند خونریزی شدیدی را به‌همراه داشته باشد.

بیماری ناشناخته - کشف بیماری ناشناخته در انگلیس پس از تزریق واکسن آسترازنکا

بیماری ناشناخته – کشف بیماری ناشناخته در انگلیس پس از تزریق واکسن آسترازنکا

از این رو برخی از مقامات بهداشتی اروپا از کمبود اطلاعات در این باره مردد و خسته شده‌اند. سرپرست یک تیم پزشکی که این موارد را در اسلو بررسی می‌کند، گفت: ما باید حدس و گمان را درباره اینکه رابطه‌ای بین این بیماری و این واکسن وجود دارد یا خیر متوقف کنیم.

وی افزود: همه این موارد سه تا ۱۰ روز پس از تزریق آسترازنکا این علائم را داشتند. ما هیچ عامل تحریک‌کننده دیگری پیدا نکردیم. سازمان تنظیم‌کننده مقررات دارویی نروژ نیز اعلام کرد که احتمالاً این ارتباط وجود دارد.

آژانس دارویی انگلیس به تازگی اعلام کرد که هفت نفر پس از دریافت واکسن «AstraZeneca» بر اثر لخته شدن خون فوت کرده‌اند اما با وجود این، توصیه خود را برای استفاده از آن تمدید کردند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
21 + 28 =


اخبار

سینما و هنر

جهان