تاریخچه استخرهای شنا

  • توسط حق زاد
  • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶
  • ۸۴ بازدید

تاریخچه استخرهای شنا

 تاریخچه استخرهای شنا در دنیا: شواهد باستان‌شناسی نشان می‌دهند که قدمت شنا و شنا کردن به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد در تمدن مصر و بعد از آن در تمدن‌های آشور و یونان و روم باستان باز می‌گردد. آنچه از گذشته آموزش شنا می‌دانیم بر اساس یافته‌هایی است که از «حروف تصویری » هیروگلیف مصریان به دست آورده‌ایم. یونانی‌های باستان و رومی‌ها شنا را جزو برنامه‌های مهم آموزش نظامی خود قرار داده بودند، و مانند الفبا یکی از مواد درسی در آموزش مردان بوده‌است. شنا در شرق به قرن اول قبل از میلاد باز می‌گردد. ژاپن جایی است که شواهد و مدارکی از مسابقات شنا در آن وجود دارد. در قرن هفدهم به دستور رسمی حکومتی شنا به صورت اجباری در مدارس تدریس می‌شد.

مسابقات

مسابقات سازمان یافته شنا در قرن ۱۹ میلادی قبل از ورود ژاپن به دنیای غرب شکل گرفت. از قرار معلوم مردم ساحل نشین اقیانوس آرام، به کودکان هنگامی که به راه می‌افتادند یا حتی پیش‌تر شنا می‌آموختند. نشانه‌هایی از مسابقات گاه و بی‌گاه میان مردم یونان باستان وجود دارد و همچنین یکی از بوکسورهای معروف یونان شنا را به عنوان تمرین در برنامه ورزشی خود گنجانیده بود. رومی‌ها اولین استخرهای شنا را بنا کردند و گفته می‌شود که در سده یکم پیش از میلاد گایوس ماسناس رایزن سیاسی سزار آگوست رومی، نخستین استخر آب گرم را ساخت.

شنا در آب به عنوان وسیله‌ای برای درمان

برخی عدم تمایل اروپائیان به شنا را در سده‌های میانه ترس از گسترش و سرایت عفونت و بیماری‌های مسری می‌دانند از طرفی شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد در سواحل بریتانیای کبیر در اواخر قرن ۱۷ میلادی از شنا در آب به عنوان وسیله‌ای برای درمان استفاده می‌شد. البته تا پیش از قرن نوزدهم شنا به عنوان تفریح و ورزش در میان مردم جایگاهی پیدا نکرد. زمانی که نخستین سازمان شنا در سال ۱۸۳۷ تأسیس شد در پایتخت بریتانیا یعنی لندن، ۶ استخر سر پوشیده وجود داشت که مجهز به تخته شیرجه بودند.

در سال ۱۸۴۶ اولین مسابقه شنا در مسافت ۴۴۰ یارد در استرالیا بر پا شد که بعد از آن هر ساله نیز به اجرا در آمد. باشگاه شنای  «متروپولیتین »  لندن در سال ۱۸۶۹ تأسیس شد که بعدها به انجمن شنای غیر حرفه‌ای تغییر نام پیدا کرد که در واقع هیئت رئیسه شنای غیر حرفه‌ای بریتانیا بود. فدراسیون‌های ملی شنا در چندین کشور اروپایی در سال ۱۸۸۲ تا ۱۸۸۹ شکل گرفتند.

آلمان در برلین، اولین استخر شنای سرپوشیده را تاسیس کردند، در انگلستان اولین استخر در سال ۱۸۷۸ میلادی احداث شد و تا آغاز جنگ جهانی اول حدود ۵۰۰ استخر فقط در انگلستان وجود داشت و بین دو جنگ جهانی حدود ۳۰۰ استخر جدید نیز ساخته شد.

تاریخچه استخرهای شنا در ایران

تاريخچه شنا به عنوان يك ورزش، در ايران، بسيار كوتاه است و به طوركلي هم اين رشته از ورزش به نسبت ديگر رشته‌ها در كشور ما چندان پيشرفتي حاصل نكرده است. در حالي كه به جهت موقعيت جغرافيايي ايران كه در شمال و جنوب كشور به دريا متصل است و هم به جهت تأكيدات مذهبي، مي‌بايستي اين ورزش را مورد توجه قرار مي‌دادند. در قديم مكان‌هايي شبيه استخر سرپوشيده در حمام‌ها مي‌ساختند به نام چال‌حوض.

اين چال حوض‌ها، كه حداكثر از ۱۰ متر تجاوز نمي‌كرد براي شنا كردن و آب‌بازي بود. در اطراف چال‌حوض‌ها، سكوهايي به ارتفاع ۲ يا ۳ متر وجود داشت كه از بالاي آن به درون آب مي‌پريدند و عملياتي مانند پشتك‌وارو انجام مي‌دادند. روشنايي چال‌حوض‌ها از سوراخ كوچكي كه در سقف بود، تأمين مي‌شد. در اين گونه آبگيرهاي غير بهداشتي هيچ‌گونه مقرراتي وجود نداشت و هر كس مي‌توانست قبل از استحمام يا پس از آن وارد چال‌حوض شود و به آب‌بازي و شنا ( كه به معناي واقعي هم شنا نبود ) بپردازد.

سیر زمان در پیدایش استخر

تا سال ۱۳۱۴ در سراسر ایران حتی یک استخر شنا هم نبود و فقط در اردوگاه نظامی اقدسیه یک استخر برای آموزش شنا به دانشجویان دانشکده افسری ساخته شده بود.

نخستین استخری که برای استفاده ورزشکاران و تعلیم اصول شنا به وجود آمد در سال ۱۳۱۴ در منظریه تهران بود و پایه های ورزش شنای نوین در ایران از همان استخر منظریه گذاشته شد.

اولین استخر سر پوشیده شنا در امجدیه، در سال ۱۳۴۷ احداث گردید. سپس استخر استاندارد بین المللی آزادی با هدف برگزاری هفتمین دوره بازیهای آسیایی در سال ۱۳۵۱ به بهره داری رسید، و در حال حاضر تعداد زیادی استخر سرپوشیده و روباز در سراسر کشور به بهره برداری رسیده است، که نزدیک به نیمی از استخرها در استان تهران قرار دارد

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان