تایوان – جایگاه تایوان در معادلات نظام بین‌الملل

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۹-۱۴
  • ۳۷ بازدید

‌ تاریخچه تایوان

تایوان در طی ۶۰۰ سال گذشته پیوسته تحت سطرتی چین با قدرت های بین المللی بوده است. اما پس از وقوع انقلاب کمونیستی در چین حکومتی مستقل در این جزیره اعلام موجودیت نمود.  تایوان برای اولین بار توسط مردم استرالیایی آسیایی تشکیل شده بود و توسط استعمار هلندی در ۱۶۲۲ مستعمره گردید از سال ۱۳۸۲، سلسله چینگ بر تایوان به عنوان یک استان حاکم بود و در سال ۱۹۷۵ این جزیره را به دو استان تقسیم کرد. در سال ۱۹۸۵ این جزیره به یک استان چینی مجزا برای سرعت بخشیدن به توسعه در این منطقه تبدیل شد.

از جنگ نخست چین و ژاپن در سال ۱۸۹۵, تایوان  توسط سلطه جینگ به ژاپن واگذار شد و پنجاه سال در بند قدرت استعماري زاپن بود. إین دولت جمهوری چین در ۱۰ اکتبر ۱۹۱۱ تشکیل شد و در ۱ ژانویه ۱۹۱۲ رسمیت یافت. این دولت در گذشته سرزمین  چین و جمهوری مغولستان را در بر می‌گرفت. سربازان ژاپنی نیز در تایوان در پایان جنگ جهانی دوم تسليم جمهوری چین شدند و مجددا این سرزمین را پس از ۵۰ سال حکومت ژاپنی، تحت یک دولت چینی قرار دادند.در سال ۱۹۴۹ شورش عمومی حزب کمونیست چین منجر به اخراج این دولت بدون استعفا دادن و متواری شدن آن‌ها به تایوان گردید. در این میان کمونیست‌ها در چین حاکم گردیدند و ایالات متحده که در جریان جنگ داخلی چین قبل از پیروزی انقلاب، از ناسیونالیست‌ها جانبداری می‌کرد در شرایط جدید، ساکنان را تحت سیاست حمایتی خود قرار داد.

عضویت تایوان در سازمان ملل

از سال ۱۹۴۹، تایوان خود را کشوری مستقل عنوان کرد و تا قبل از به رسمیت شناخته شدن چین از سوی ایالات متحده، کرسی کشور چین در سازمان ملل متحد در اختیار این جزیره بود. تایوان از سال۱۹۵۰  به متحد آمریکا در منطقه تبدیل شد. همین مسأله باعث عضویت این کشور در سازمان ملل و نیز جلوگیری از ورود چین کمونیست به این سازمان گردید. جمهوری خلق چین درکشاکش جنگ سرد ترجیح می‌داد تا از کمک شوروی نیز برخوردار باشد. با افزایش اختلافات مرزی بین چین و شوروی در اواخر دهه‌ی۱۹۶۰، شوروی به مثابه‌ی تهدیدی جدی برای چین کمونیست تلقی گردید.

جایگاه تایوان در معادلات نظام بین‌الملل

در منطقه شرق آسیا و در رابطه با تایوان علاوه بر دو بازیگر اصلی و قدرت بزرگ نوظهور چین و ایالات متعده، متحدان منطقه‌ای هر یک از این دولت‌ها نیز به تناسب جایگاه و توانمندتان در مناسبات و معادلات بینی و از جمله معادله  تایوان درگیر می باشد.در واقع آنچه تایوان را   به عنوان عنصری مهم در معادلات جهانی و در روابط میان بازیگرام فرامنطقه ای مطرح نموده است، قرار گرفتن آن در میان دو قدرت ایالات متحده آمریکا و جمهوری خلق چین می‌باشد. در مسئله تایوان  یک طرف جمهوری خلق چین آن را جزئی از سرزمین اصلی خود می‌داند و قائل به الحاق هر چه زودتر آن به سرزمین مادری است و طرف دیگر ایالات متحده خود را به تأمین امنیت این جزیره متعهد می‌داند.

چين با تردید درسیاست ایالات متحده سعی کرده است با همسایگان از جمله ژاپن و هند که همگی رقیب پکن محسوب می‌شوند محتاطانه عمل کند اما آنچه برای پکن نگران کننده است این که هر سه کشور ژاپن، هند و آمریکا، متحد یکدیگر در مقابل چین هستند و حمایت آشکار آمریکا از تایوان بر نگرانی های موجود می افزاید این مسایل  پکن را در راستای اتحاد با کشورهای دیگر از جمله روسیه قرار داد. در مجموع پکن انتظار دارد ایالات متحده و حتی سایر کشورها نقش چین را به عنوان یک قدرت منطقه ا‌ی مهم در آسیای شرقی به رسمیت بشناسند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان