تجدید نظر در قبال عربستان – تماس تلفنی میان جو بایدن و بن سلمان برقرار نمی‌شود

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۱۱-۳۰

برنامه ای برای تماس با ولیعهد عربستان  وجود ندارد

سیاست های کاخ سفید به تجدید نظر در قبال عربستان سوق داده می شود. کاخ سفید اعلام کرده است که برنامه ای برای برقراری تماس تلفنی میان رئیس جمهوری امریکا با ولیعهد عربستان وجود ندارد. «جین ساکی»، سخنگوی کاخ سفید، گفت: «روشن است که در سیاست هایمان در قبال عربستان تجدید نظرهایی خواهیم کرد و تا جایی که می دانم برنامه ای برای تماس با ولیعهد وجود ندارد».

وی افزود: این مشخص است که دولت جدید آمریکا در عرصه سیاست خارجی خود با عربستان سعودی تجدید نظر کرده است. در رابطه  با انتظار نخست وزیر رژیم رژیم صهیونیستی برای تماس بایدن، سخنگوی کاخ سفید، اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، به زودی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی صحبت خواهد کرد.

علت امتناع بایدن از گفتگو با بن سلمان

پیشتر جن ساکی از پاسخ به سؤالی درباره اینکه دولت آمریکا، عربستان را به دلیل قتل جمال خاشقجی به دست عوامل سعودی در کنسولگری این کشور در استانبول تحریم می‌کند یا نه، طفره رفته بود.

البته امتناع بایدن از گفتگو با بن سلمان قطعاً بخاطر ناراحتی وی از جنگ یمن و یا قتل خاشقجی و وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی نیست بلکه وی درصدد است تا با بهانه قرار دادن این موارد هزینه همراهی واشنگتن با ریاض را برای بن سلمان بالا ببرد در نتیجه بعید نیست که عربستان با عقد قراردادهای جدید همچنان ایالات متحده را به عنوان یکی از متحدان اصلی در کنار خود داشته باشد.

تجدید نظر در قبال عربستان - تماس تلفنی میان جو بایدن و بن سلمان برقرار نمی‌شود

تجدید نظر در قبال عربستان – تماس تلفنی میان جو بایدن و بن سلمان برقرار نمی‌شود

نکته مهم در این رابطه آن است که دولت قبلی آمریکا برای کسب درآمد از عربستان پروژه فروش سلاح را به اجرا گذاشته بود و دولت فعلی آمریکا برای رسیدن به دلارهای سعودی طرح ایجاد پایگاه نظامی را مطرح کرده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا با فشارهای زیادی برای لغو دائم معاملات تسلیحاتی منعقد شده با عربستان و امارات مواجه است.
نخستین اقدام بایدن در سیاست خارجه آمریکا ۱۸۰ درجه روابط با عربستان را تغییر داد و وی حمایت نظامی از ریاض در یمن را متوقف و معاملات تسلیحاتی با این کشور را به حالت تعلیق درآورد.

با این وجود آنچه مشخص است جنگ یمن با حمایت کشورهای غربی بویژه آمریکا که در آن زمان «باراک اوباما» و جو بایدن شخصیت‌های اول و دوم آن بودند از عربستان آغاز شد و با همراهی دونالد ترامپ با اقدامات بن سلمان ادامه یافت؛ اکنون بایدن برای بهبود چهره آمریکا و به ظاهر با ادامه جنگ یمن مخالفت می‌کند اما مطمئناً بدنبال روشی جدید برای دوشیدن عربستان و تداوم بخشیدن به روابط پرسود واشنگتن با ریاض است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
15 + 10 =


اخبار

سینما و هنر

جهان