• صفحه اصلی
  • >
  • مقالات
  • >
  • تحریم‌ اقتصـادی – شاخص‌های تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران

تحریم‌ اقتصـادی – شاخص‌های تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۱۰-۰۲

تحریم‌ اقتصـادی به عنوان یک استراتژی

پرکابردترین و موثرترین نوع تحریم، تحریم‌ اقتصـادی است که از سوی شورای امنیت سازمان ملل علیه کشورهایی که براساس ماده ۴۱ منشور مشمول تحریم های می گردند، اعمال می شود. در واقع تحریم‌ جزئی از مهارت‌های دیپلماتیک در طول قرن‌ها بوده است. امروزه تحریم به عنوان یک استراتژی برای آغاز جنگ اقتصادی در جریان خصومت‌ها و با اهدافی متفاوت فرض می‌شود. الگوی استفاده از تحریم از سال ۱۹۹۰ تغییر یافته موارد اصلی چندجانبه شده و تحت نظارت سازمان ملل درآمده است.

مهم‌ترین دلایل اعمال تحریم علیه ایران در این مسئله خلاصه می شود که ابتدا ایران فاصله زیادی تا وصول به سلاح هسته‌ای داشت؛ دوم، ایران اگر خواست جامعه بین‌المللی را در زمینه تعلیق غنی سازی نپذیرد هزینه زیادی خواهد پرداخت؛ سوم، بمباران مراکز هسته‌ای شناخته شده ایران حداکثر می‌توانست این کشور را دو سال از رسیدن به بمب دور بدارد

اهرم تحریم جایگزین جنگ

زمانی که واشنگتن به اروپا، چین و روسیه به نوعی اطمینان داد که تحریم جایگزین جنگ است  به تحریم ملحق شدند. مقامات آمریکایی در این ارتباط بارها تأکید کرده‌اند که اگر اروپا، روسیه و چین مایل نیستند درگیر جنگ شوند، باید به تحریم بپیوندند. با این همه، فرضیه جایگزینی تحریم به جای جنگ فقط بین کشور امریکا و دیگر کشـورها نیست. بلکه چنین رابطه‌ای ابتدا در خود امریکا بـین جنگ‌طلبان و دولت اوباما مطرح شد.

گزینه‌های واشنگتن در برابر تهران بیانگر پرهزینه بودن، غیر پیشبینی ناپذیری پاسخ ایران، و غیرقابل مدیریت بودن صـحنه مواجهه احتمالی با ایران است تا جایی که اوباما در سخنرانی سالانه خود در اجلاس ایپک از حرف‌های بیهوده از جنگ علیه ایران انتقاد کرد و آن را برای منافع ملی امریکا خطرناک و به نفع ایران، توصیف کرده بود.

شاخص های تاثیر تحریم ها بر اقتصاد ایران

تحریم اثرات منفی بر کشور داشته است  که شاخص های تاثیر تحریم‌ اقتصـادی ایران عبارتند از:

  • کاهش صادرات نفت: فروش نفت حدود ۸۰ درصد از درآمد سرانه ارز ایران و حدود ۵۰ درصد درآمد دولت را به خود اختصاص داده است. به دلیل تحریم ها در سال ۲۰۱۱ فروش نفت ایران به ۲٫۵ میلیارد دلار رسید. این افت از درآمد باعث شد دولت ایران بیش از ۵۰ میلیارد دلار درآمد برای ۲۰۱۳ از دست دهد.
  • کاهش تولید نفت: ایران تلاش کرد نفت استخراج شده را در تانکرهای خلیج فارس ذخیره کند و تانک های ذخیره اضافی را در کنار ساحل اداره کند. گزارش های صنعتی در ماه ژوئن ۲۰۱۳ نشان داد ایران تا ۳۰ میلیون بشکه نفت خام در ذخیره سازی شناور داشته باشد. ذخیره سازی نشان دهنده تلاش برای حفظ تولید نفت است چرا که کار انداختن چاهها باعث آسیب رساندن به آن‌ها می شود.
  • کاهش تولید ناخالص داخلی. تحریم ها باعث شد ایران از کاهش تولید ناخالص داخلی خود رنج ببرد. گزارش صندوق بین المللی پول که در اواخر آوریل ۲۰۱۳ منتشر شد، اعلام کرد که اقتصاد ایران از مارس ۲۰۱۲ تا مارس ۲۰۱۳ ۱٫۹٪ کاهش یافت و احتمالا طی یک سال دیگر ۱٫۳٪ کاهش می یابد. رکود اقتصادی نرخ بیکاری را به حدود ۲۰ درصد افزایش داد.
  • تورم: کاهش ارزش ارز باعث افزایش سرعت تورم شد. باعث گران شدن مواد غذایی شد.
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
11 − 6 =


اخبار

سینما و هنر

جهان