تحویل واکسن به ایران – تحویل ۴٫۲ میلیون دوز واکسن کرونا به ایران

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۱۱-۱۶

سبد کوواکس در راه

وزیر بهداشت روز گذشته در مورد تحویل واکسن به ایران در قالب سبد کوواکس خبر داد. دکتر نمکی گفت: تحویل ۴.۲ میلیون دوز واکسن کرونا از ماه فوریه در قالب سبد کوواکس آغاز می‌شود. وی همچنین در مورد آمار فوتی های این بیماری در کشور و در جهان افزود: همکارانم بی وقفه در تلاش هستند تا آمار درگذشتگان بر اثر این بیماری، دو رقمی باقی بماند. متأسفانه در شبانه‌روز گذشته ۷۲ هم وطن به دلیل بیماری کرونا از میان ما رفته اند. همچنین باز هم جهان در التهاب بیماری کووید -۱۹ گرفتار است؛ و در روز گذشته در آمریکا ۳۶۳۲ ، انگلیس ۱۴۴۲ و برزیل ۱۲۴۰ مرگ به ثبت رسیده که بیشترین آمار را این سه کشور داشتند.

تحویل واکسن به ایران - تحویل 4.2 میلیون دور واکسن کرونا به ایران

تحویل واکسن به ایران – تحویل ۴٫۲ میلیون دور واکسن کرونا به ایران

تحویل واکسن به ایران در قالب سبد کوواکس

وزیر بهداشت درباره واکسن گفت: برخی با کج‌فکری یا شاید خیراندیشی در ذهن مردم ایجاد بدبینی می نمایند. لازم است مردم عزیز بدانند که وزیر بهداشت، فردی سیاسی نبوده و وابسته به جناح خاصی نیست. همه اقشار جامعه از جمله اصولگرا، اصلاح‌طلب، معتدل، بدون خط، مسلمان و اقلیت‌های دینی و حتی زندانیان محکوم به اعدام و … برای ما مهم هستند و خودمان را مکلف به سلامت آنها می‌دانیم. بنابراین عاجرانه درخواست می کنم که مسائل مربوط به واکسن و سلامت را سیاسی نکنند.

بزرگترین هدف ما تولید واکسن ایرانی است؛ چرا که ظرفیت همه واکسن سازان جهان پاسخگوی ۱۰ درصد مردم دنیا هم نیست. خوشبختانه مجموعه آسترازنکا به ما اعلام کرده که تحویل ۴.۲ میلیون دوز واکسن کرونا را به ما از ماه فوریه در قالب سبد کوواکس آغاز می‌کند.

مقاصد خرید واکسن

دکتر نمکی در ادامه به واکسن روسی که موجب بحث های فراوانی هم شده بود اشاره کرده و گفت: سیاست ما این بود که واکسنی که می‌خواهیم ثبت کنیم، در چند کشور دنیا استفاده و ثبت شده باشد. این واکسن هم در کشورهای نپال، آرژانتین، برزیل، روسیه و … مصرف و ثبت شده است. واکسن چینی هم در کشورهای عراق، اردن، اندونزی و…. در دنیا ثبت شده است.

دو شرکت هندی هم هستند که با آنها برای خرید واکسن مذاکره صورت گرفته است. امیدواریم در بهمن ماه با پیگیری رئیس‌جمهور و همراهی بانک مرکزی و وزارت راه هر چه سریع‌تر این واکسن‌ها وارد کشور شوند. در این صورت می توانیم تزریق به گروه‌های آسیب‌پذیر را شروع کنیم. در هر صورت مردم مطمئن باشند که واکسن را از مطمئن‌ترین منابع می‌آوریم و در بهار هم واکسن تولید ملی به بازار عرضه می شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
27 − 1 =


اخبار

سینما و هنر

جهان