تزریق واکسن – مدیر عامل فایزر: واکسن کرونا باید هر سال تزریق شود

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۱۲-۱۲

ایده مدیر عامل شرکت داروسازی

تزریق واکسن کرونا راه حلی برای خروج جهان از شرایط بحرانی حال حاضر جهان است. کووید- ۱۹ تا کنون بیش از ۲.۵ میلیون نفر را به کام مرگ کشانده است. دانشمندان در سراسر جهان در حال کار روی واکسن و راه‌های درمان این ویروس کشنده هستند. چندین شرکت تا به امروز موفق به توسعه و عرضه واکسن کرونا شده‌اند، اما با ظهور گونه‌های جدید نگرانی‌هایی میان دانشمندان و همچنین مقامات کشورهای مختلف ایجاد شده است. حالا مدیرعامل فایزر هم ایده واکسیناسیون سالانه کرونا را مطرح کرده است.

تزریق واکسن - مدیر عامل فایزر: واکسن کرونا باید هر سال تزریق شود

تزریق واکسن – مدیر عامل فایزر: واکسن کرونا باید هر سال تزریق شود

تزریق واکسن کرونا به صورت سالیانه

اگرچه مشخص شده واکسن هایی که تولید شده اند، روی گونه‌های شایع این ویروس در کشورهای بریتانیا و آفریقای جنوبی عملکرد تقریبا مناسبی از خود نشان می‌دهند، اما در مقایسه با گونه اصلی کارایی پایین‌تری دارند. پیشبینی می شود اگر جهش های این ویروس ادامه پیدا کند، شاید به زودی نتوان با واکسن‌های کنونی با آن مقابله کرد.

مدیر عامل شرکت فایزر که با همکاری BioNTech موفق شدند یکی از کارآمدترین واکسن های توسعه یافته را تولید کنند؛ در مصاحبه ای جدید گفته است: تزریق واکسن احتمالا به یک امر عادی تبدیل می‌شود و باید بطور سالانه واکسیناسیون کرونا انجام بگیرد. وی در ادامه اضافه کرد: همانطور که نیاز است تا هر سال واکسن آنفولانزا تزریق شود، تزریق واکسن کووید-۱۹ هم باید به صورت هر ساله تکرار شود.

این ایده جدید در حال مطرح شده که هنوز به صورت قطعی مدت زمان ایجاد مصونیت توسط واکسن ها مشخص نشده است. همچنین مشخص نیست که جهش‌های بعدی چه تغییراتی در این ویروس ایجاد می کنند.

به روز رسانی واکسن ها

شرکت های تولید کننده واکسن در صدد هستند تا واکسن های تولیدی خود را به روز رسانی نمایند؛ تا در مقابل انواع جهش یافته ویروس کووید-۱۹ هم ایمنی ایجاد شود. برای مثال فایزر در حال آزمایش اثربخشی دوز سوم واکسن خود در برابر گونه‌های جهش‌ یافته است.

تمامی واکسن های تولید شده برای کووید-۱۹ باید در دو دوز تزریق گردند. البته واکسن تولیدی شرکت جانسون و جانسون که اخیرا هم به صورت اضطراری از FDA مجوز دریافت کرد تنها واکسنی است که در یک دوز مصرف می شود.

لازم به ذکر است پیش از مدیرعامل شرکت فایزر، مدیران دیگر کمپانی‌های داروسازی بزرگ مانند مدرنا هم موضوع واکسیناسیون سالانه را عنوان کرده بودند. به نظر می رسد این ویروس به سادگی و البته به زودی قصد ترک ما را ندارد. هرچند گفته می شود ممکن است ضعیف تر شده و ما هم با آن سازگاری پیدا کنیم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
16 − 15 =


اخبار

سینما و هنر

جهان