تغذیه ناسالم – مرگ و میر بر اثر تغذیه ناسالم

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۷-۲۹

 مرگ و میر بر اثر تغذیه ناسالم

 مرگ و میر بر اثر تغذیه ناسالم عامل اصلی است. این مرگ و میر ها هر ساله بیش از ۲ تریلیون دلار به بودجه های مربوط به بهداشت ملی هزینه و خسارت وارد میکند.

مهران ولایی با توجه به این جمله «تغذیه سالم برای دستیابی به جهانی بدون گرسنگی» شعار روز جهانی غذا است. لزوم  تغییر عادات غذایی افراد  را لازم دانست.

دلایل تغییر رژیم غذایی

وی گفت: به دلیل جهانی شدن، شهر نشینی و افزایش درآمدها در دهه های اخیر، به طور چشمگیری رژیم و عادات غذایی افراد تغییر کرده است. و به همین دلیل رژیم غذایی به سمت مصرف غذاهایی با کربوهیدرات تصفیه شده (غنی از نشاسته)، قند و چربی و نمک زیاد، غذاهای فرآوری شده، گوشت و سایر محصولات با منبع حیوانی رفته است. رژیم غذایی مناسب غذاهایی بر پایه فیبر و گیاهان است.

یکی از دلایل دیگر در تغییر رژیم غذایی محدودیت زمانی است که کمتر برای تهیه غذا در خانه صرف می شود. و در شهرها بیشتر به سمت فست فود و سوپر مارکت ها و رستوران ها برای تهیه غذا روی می آورند.

چاقی از جمله مواردی است که به دلیل  تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی منجر می شو. حتی در کشور های کم درآمد هم مانند کشورهای توسعه یافته چاقی رو به افزایش است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: بیش از ۶۷۰ میلیون بزرگسال و ۱۲۰ میلیون دختر و پسر ۵ تا ۱۹ سال چاق هستند و بیش از ۴۰ میلیون کودک زیر ۵ سال دارای اضافه وزن هستند، در حالی که بیش از ۸۲۰ میلیون نفر از گرسنگی رنج می برد.

عامل اصلی مرگ و میر

مهمترین عامل اصلی مرگ و میر در کل جهان رژیم غذایی نامناسب و ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی ، دیابت ، بیماری های غیر واگیردار ، و برخی سرطان هاست.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران،بیان کرد: راه حل های مقرون به صرفه ای برای کمتر شدن سوتغذیه وجود دارد . اما باید اقدام جهانی شود. طوری که یک رژیم غذایی زمانی رژیم غذای یخوب به شمار می رود که دارای اصول تنوع، میزان کافی، سلامت، ایمنی و مغذی بودن، نیاز های تغذیه ای افراد را تامین کند و خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهد.

رژیم غذایی سالم

رژیم غذایی سالم شامل میوه ها، سبزیجات، حبوبات، آجیل ، دانه‌ها و غلات سبوس دار و مصرف غذاهای کم چرب به خصوص چربی های اشباع و با قند و نمک کم باشد. اما، متاسفانه در حال حاضر به علت تغییر سبک زندگی و مشکلات اقتصادی برای بسیاری از افراد در دنیا، این رژیم غذایی سالم قابل دسترس یا مقرون به صرفه نیست.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
8 − 7 =


اخبار

سینما و هنر

جهان