تقویم نجومی ۲۰۲۰ – از خورشید گرفتگی تا بارش شهابی

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۱-۲۰
  • ۲۶۵ بازدید
تقویم نجومی 2020 - از بارش شهابی تا خورشید گرفتگی

تقویم نجومی سال ۲۰۲۰

در تقویم نجومی ۲۰۲۰ پدیده های نجومی جالب و مهمی وجود دارد. از مهم ترین آنها می توان خورشیدگرفتی،ماه گرفتگی و بارش شهابی را نام برد. افرادی که در سال گذشته پدیده های نجومی را از دست داده اند، امسال فرصت کافی برای جبران این فرصت از دست رفته را دارند.

حلقه نورانی یا خورشید گرفتگی

آخرین خورشید گرفتگی در سال ۹۸ و در پنجم دی ماه رخ داده است. حالا در سال ۲۰۲۰ شاهد حلقه آتشی یا نورانی که پدیده ای بسیار جذاب است، خواهیم بود. این نام به این دلیل روی این پدیده گذاشته است که یک حلقه پر نور همانند حلقه ای آتشین به دور خورشید دیده می شود. برای رصد این پدیده نیاز است تا از عینک های مخصوص استفاده شود. این پدیده زیبا در کشورهای عمان، تبت و اتیوپی در روز یکشنبه ۱ تیر ۹۹ ظرف مدت ۲۳ ثانیه قابل تماشا خواهد بود.

تقویم نجومی 2020 - از بارش شهابی تا خورشید گرفتگی

تقویم نجومی ۲۰۲۰ – از بارش شهابی تا خورشید گرفتگی

خورشید گرفتگی کامل

حفره تاریک آسمان یا خورشید گرفتگی را در روز دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹ می توانیم مشاهده کنیم. البته فرصت برای رصد این پدیده بسیار محدود است. مناطقی چون مرز دو کشور آرژانتین و شیلی بهترین مکان برای تماشای این پدیده است که فقط ۲ دقیقه و ۹ ثانیه به طول خواهد انجامید.

ماه گرفتگی

در سال ۲۰۲۰ چهار بار فرصت تماشای ماه گرفتگی وجود خواهد داشت. ماه گرفتگی گرگ (Wolf Moon Eclipse) در روز جمعه ۱۰ ژانویه ۲۰۲۰ ( ۲۰ دی ۹۸) در استرالیا، آفریقا، اروپا و آمریکا قابل مشاهده خواهد بود. ماه گرفتگی توت فرنگی (Strawberry Moon Eclipse) دومین ماه گرفتگی این سال است که در روز جمعه ۵ ژوئن ۲۰۲۰ (۱۶ خرداد ۹۹) اتفاق می افتد. در مناطق استرالیا، اروپا و آسیا قابل رصد است. سومین مورد لقب ماه گرفتگی رعد (Thunder Moon Eclipse) گرفته است. این پدیده ۵ جولای ۲۰۲۰ (۱۵ تیر ۹۹) در مناطق آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و آفریقا رخ می‌دهد. آخرین مورد هم در مناطق استرالیا، آمریکای جنوبی و شمالی اتفاق خواهد افتاد. لقب این پدیده ماه گرفتگی یخ‌زده (Frosty Moon Eclipse) است. در روزهای ۲۹ و ۳۰ نوامبر ( یکشنبه ۹ و دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹) قابل مشاهده خواهد بود.

بارش شهابی

به دلیل درخشندگی ماه در شب در سال ۲۰۱۹ علاقمندان قادر به رصد بارش های شهابی نبودند. اما امسال ماه مانعی برای علاقمندان به رصد این پدیده نخواهد بود. امسال سه مورد بارش شهابی اتفاق خواهد افتاد. سه‌شنبه ۲ و چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۹۹ بارش شهابی شلیاقی (Lyrids meteor shower). دوشنبه ۲۶ و سه‌شنبه ۲۷ آبان ۹۹ بارش شهابی اسدی (Leonids meteor shower). یکشنبه ۲۳ و دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹ بارش شهابی جوزایی (Geminids meteor shower).

البته در پایان اشاره ای هم به پدیده های نزدیک داریم. ۲۷ فروردین همنشینی ماه و زحل را در آسمان رصد کنید. همانطور که گفته شد دوم و سوم اردیبهشت بارش زیبای شهابی شلیاقی رخ خواهد داد. شاید پر سر و صدا ترین پدیده هم عبور سیاره غول پیکر از کنار زمین باشد. این اتفاق دهم اردیبهشت رخ خواهد داد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان