مروری برتشدید تنش در مناسبات ایران و امریکا

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۴-۰۴
  • ۱۰۶ بازدید

تنش در مناسبات ایران و امریکا

مناسبات ایران و امریکا بعد از انقلاب اسلامی همواره با اعمال تحریم و فشار همراه بوده است. از ابتدای انقلاب با تصویب قانون دامانو ایالات متحده مبادلات نفتی ایران را تحریم نمود. از بعد انقلاب همواره مناسبات ایران  و امریکا با تنش روبرو بوده  است.

در اردیبهشت ماه ۹۸ دولت آمریکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی نظامی جمهوری اسلامی ایران را در فهرست گروه‌های «تروریستی» قرار داد. این اولین بار در طول تاریخ ایالات متحده می باشد که دولت آمریکا واحد نظامی رسمی یک کشور را در فهرست سیاه قرار می‌دهد.

چند روز بعد حکومت ایران تمامی نیروهای آمریکایی در منطقه خاورمیانه را سازمانی «تروریستی» اعلام کرد.

طی چند روز بعد از این اقدام مشاور امنیت ملی امریکا، به منظور مانور نظامی در منطقه، دستور ارسال جنگنده های عملیاتی و سامانه موشکی پاتریوت را به خاورمیانه اعلام کرد. ظرف چند روز ایران در راستای کاستن از تعهدات برجام، اقدام به تولید اورانیوم غلیظ شده و آب سنگین نمود.

در سالگرد خروج آمریکا از برجام و از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، واشنگتن صنایع فولاد و معادن ایران را تحریم کرد.پس از آن دولت آمریکا بزرگترین بخش تولیدات پتروشیمی ایران را نیز تحریم کرد.

حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان

در ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ چهار کشتی، از جمله سه نفتکش در حوالی بندرگاه فجیره، واقع در سواحل امارات متحده عربی مورد حمله قرار گرفتند.

کویت و اتحادیه عرب به شکل جداگانه خواستار واکنش شورای امنیت درمورد حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان شدند. محموله این نفتکش‌ها به ژاپن تعلق داشت و اتفاق با سفر آبه به ایران همزمان شد.

ایران آن را مشکوک خواند و ترامپ مدعی شد ارزیابی دولت آمریکا نشان می‌دهد؛ ایران مسئول حملات در خلیج عمان است.

روزنامه اسراییلی جروزالم پست هم مدعی شد حملات از پایگاه دریایی جاسک اتفاق افتاده است، پایگاهی که در سال ۲۰۰۹ تاسیس شد و اشراف نظامی ایران به خلیج‌فارس را بیشتر کرد.به طور کلی در اتهامات وارده، تهران دخالت در حملات را تکذیب کرد.

ورود غیرقانونی پهپاد جاسوسی

به دنبال اعلام سازمان انرژی اتمی ایران مبنی بر افزایش بیش از حد نصاب تولید اورانیوم خارج از برجام، ایالات متحده اقدام به اعزام هزاران نظامی دیگر به خاورمیانه را اعلام کرد پی ورود غیرقانونی یک فروند پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» امریکایی به حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ که با برخورد سریع نیروی ضدهوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سرنگون گردید؛ تنش بین ایران و امریکا در منطقه خلیج فارس و دریای عمان تشدید شد.

پهپاد گلوبال هاوک

پهپاد گلوبال هاوک (Global Hawk) محصول شرکت نورثروپ-گرومن آمریکا با نام اختصاری RQ-4 و برد عملیاتی حدود ۱۲ هزار و ۳۰۰ ناتیکال مایل( بیش از ۲۲ هزار کیلومتر) است که به منظور اجرای عملیات‌ جاسوسی و شناسایی توسط نیروی هوایی و دریایی ایالات متحده آمریکا به کار گرفته می‌شود.

موضع معاون سیاسی وزارت امورخارجه ایران

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان در تماس فوری با سفیر سویس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا، اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران به دولت آمریکا به خاطر تعرض به حریم هوایی کشورمان را به وی ابلاغ کرده و گفت مدارک انکارناپذیری مبنی بر حضور این پهباد در فضای جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و حتی قطعاتی از لاشه این پهباد در آبهای سرزمینی ایران به دست آمده است از این رودر پیامی خواهان احترام نیروهای امریکایی به حریم هوایی و دریایی جمهوری اسلامی ایران و رعایت کامل مقررات بین المللی از سوی ایشان شد.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان دراین پیام، قاطعیت عملکرد جمهوری اسلامی ایران در دفاع از آب و خاک خود را مورد تاکید قرارداد. با توجه به که این اقدام نیروهای آمریکایی برای اولین بار نبوده و چندین بار پیش نیز چنین مواردی رخ داده است.

اقدام سایبری علیه تاسیسات موشکی

در پی ساقط شدن پهپاد آمریکایی؛ رسانه های آمریکایی از حمله گسترده سایبری آمریکا به تاسیسات موشکی و سیستم‌های انفورماتیک مرتبط با پایگاه‌های موشکی و نیز یک شبکه جاسوسی ایران گزارش می‌دهند. طبق بیانات موجود، دستور انجام این حمله سایبری از سوی ترامپ صادر شده است. بعضی رسانه ها هم این اقدام سایبری علیه تاسیسات موشکی را مقدمه حمله نظامی دانسته اند که ایران واکنشی به این خبر نشان نداد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان