حمید بعیدی نژاد – نامه به سازمان بین‌المللی دریانوردی

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۳-۰۱

توئیت جدید سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن

حمید بعیدی نژاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن شب گذشته  در توئیتی از ارسال نامه به سازمان بین‌المللی دریانوردی به دنبال تهدیدات نفتی اخیر آمریکا خبر داد. حمید بعیدی نژاد در توئیت خود نوشت: «در نامه‌ای رسمی به سازمان بین المللی دریانوردی مراتب نگرانی عمیق خود را نسبت به گزارش‌های منتشر شده مبنی بر اینکه آمریکا در نظر دارد علیه نفت‌کش‌های ایرانی در آب‌های بین‌المللی اقدام کند و امنیت تردد بین المللی را به خطر بیندازد ابراز کردیم» وی تصریح کرد: «ایران نسبت به هرگونه تهدیدی پایخ خواهد داد و مسئولیت هرگونه عواقبی برعهده آمریکاست».

نگرانی واشنگتن از تعمیق روابط تهران- کاراکاس

تهدیدات نفتی آمریکا در دریای کارائیب

روابط تهران- کاراکاس به عنوان دو بازیگر تحت تحریم  در صورت عمیق تر شدن در روزهای اخیر به نگرانی و هراس مقامات واشنگتن  منجر شده  و پس از حرکت کشتی‌های حامل سوخت ایران به مقصد ونزوئلا، واشنگتن نیروی نظامی به دریای کارائیب اعزام کرده ‌است.

در راستای ایجاد تنش و محدودیت برای نفتکش های ایرانی،  نیروی دریایی آمریکا  چهار ناو جنگی به نام‌های «یواس‌اس دیترویت»، «یواس‌اس لاسن»، «یواس‌اس پربل» و «یواس‌اس فاراگات» برای توقیف پنج نفتکش ایرانی اعزام کرده که این ناوگروه به همراه هواپیمای «پی ۸ پوسایدون» راهی کارائیب شده‌اند.

پاسخ مسئولان جمهوری اسلامی ایران به تهدیدات واشنگتن

مقامات جمهوری اسلامی ایران تهدیدات نفتی مقامات واشنگتن را بی پاسخ نگذاشتند. در راستای اقدام آمریکا با هدف ایجاد مزاحمت برای تانکرهای حامل سوخت ایران،  «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در نامه‌ای به «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل، تهدیدات غیرقانونی، خطرناک و تحریک‌آمیز آمریکا را نوعی دزدی دریایی و خطری بزرگ برای صلح و امنیت بین‌المللی دانست و تاکید کرد که آمریکا باید از زورگویی در عرصه جهانی دست برداشته و به حاکمیت قوانین بین‌المللی بویژه آزادی کشتیرانی در دریاهای آزاد احترام بگذارد.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان هم اعلام کرد: «ما از طریق سفیر سوئیس در تهران، هم از طریق نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد و هم نامه ظریف به دبیرکل سازمان ملل، هشدارهای لازم را داده و متذکر شدیم که عواقب آن برعهده آمریکا در صورت هر گونه اقدام نابخردانه است»

سفیر سوئیس در تهران روز یکشنبه توسط سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه ایران احضار شد و عراقچی در این احضار به مقامات آمریکایی هشدار داد: »«هرگونه تهدید علیه نفتکش های ایرانی با واکنش فوری و قاطع ایران مواجه خواهد شد و دولت آمریکا مسئول عواقب آن خواهد بود.»در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر تهدید مقامات دولت آمریکا به ایجاد مزاحمت برای تانکرهای حامل سوخت ایران به مقصد ونزوئلا، در هفته‌ای که گذشت حمید بعیدی نژاد شب گذشته  در توئیتی از ارسال نامه به سازمان بین‌المللی دریانوردی به دنبال تهدیدات نفتی اخیر آمریکا خبر داد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان