روز ملی خلیج فارس – ۱۰ اردیبهشت روز ملی خلیج فارس گرامی باد

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۲-۱۰

خلیج فارس نامی به قدمت تاریخ

روز ملی خلیج فارس. ۱۰ اردیبهشت  را  با عنوان روز ملی خلیج فارس در ایران  میشناسیم روزیکه که مصادف با سالروز اخراج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز و خلیج فارس است. روزی که یادآور فداکاری ملت سرافراز ایران و فرار اشغال‌گران متجاوز پرتغالی بعد از ۱۱۷ سال تسلط جابرانه‌ بر سواحل جنوبی کشور (۲۱ آوریل ۱۶۲۲ میلادی) در پی رشادت‌های سپاه ایران به رهبری امیرالامرای فارس(امام قلی‌خان) می باشد.

شاه عباس صفوی  در این روز در سال ۱۶۲۱ میلادی توانست هرمز را که در دست  پرتغالی ها بود آزاد کند. اما این روز در سال‌های اخیر شرایط دیگری پیدا کرده است. وجه اهمیت تاریخی این روز تحت تاثیر تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی و دولت قرار گرفته است. تصمیم که ۱۰اردیبهشت را به روز ملی خلیج فارس بدل کرده است. خلیج تا ابد فارس سومین خلیج بزرگ جهان است که به خاطر موقعیت جغرافیایی خود در طول تاریخ همواره نامش بر سر زبان‌ها بوده است و مردم تمام جهان آن را با نام خلیج فارس یا دریای پارس می شناسند. قدیمی ترین اسناد موجود درباره  دریای پارس  به کتاب های باقیمانده از یونان باستان بر می گردد.

10 اردیبهشت روز ملی خلیج فارس گرامی باد

توئیت سخنگوی وزارت خارجه

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با بیان اینکه خلیج فارس میزبانی گشاده‌رو و سخاوتمند برای مجاوران خود فارغ از هر رنگ، نژاد و زبان بوده و هست، عنوان کرد: «خلیج فارس دریای صلح و دوستی با همسایگانش باقی خواهد ماند» .

سید عباس موسوی امروز همزمان با روز ملی خلیج فارس در صفحه توئیترش با انتشار کلیپی نوشت: «خلیج فارس سرچشمه فیاضی است که قرون متوالی، میزبانی گشاده‌رو و سخاوتمند برای مجاوران خود فارغ از هر رنگ، نژاد و زبان بوده و هست.» وی افزود: «این خلیج گرم و پر برکت و از کانون‌های فرهنگ و تمدن کهن، تا ابد فارسی و دریای صلح و دوستی با همسایگانش باقی خواهد ماند»

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان