• صفحه اصلی
  • >
  • مقالات
  • >
  • توافق‌نامه طائف -تاکید بر اصل تقسیم قدرت به صورت فرقه‌ای در لبنان

توافق‌نامه طائف -تاکید بر اصل تقسیم قدرت به صورت فرقه‌ای در لبنان

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۸-۲۵
  • ۳۴ بازدید

توافق‌نامه طائف

توافق‌نامه طائف در تاریخ سیاسی لبنان بسیار مهم است بر اصل تقسیم قدرت به صورت فرقه‌ای تأکید می‌کند. طی ۱۵ سال جنگ داخلی در لبنان، سرانجام تحت فشارهای خارجی، سرانجام جنگ داخلی، مطابق توافق‌نامه طائف در سال ۱۹۷۹ به پایان رسید و اعضای پارلمان لبنان پس از ملاقات با یکدیگر، در مورد اصلاحات قانون اساسی به توافق رسیدند در واقع باید اذعان داشت که با توجه به توازن قدرت در میان فرقه‌های داخلی، هر اندازه دولت لبنان در میان جوامع اصلی مذهبی این کشور از ویژگی «انجمن‌گرایی» بیشتر برخوردار شده است، به همان اندازه پایه‌های ثبات نظام سیاسی لبنان مستحکم‌تر بوده است. یکی از تجلیات مهم این انجمن‌گرایی، اختیارات تقلیل‌یافته رئیس‌جمهور و افزایش قدرت شورای وزیران است که به عنوان یک هیئت‌مدیره جمعی عمل می‌کنند.

حضور موقت سربازان سوری در توافق‌نامه طائف

نکته قابل توجه در توافق‌نامه طائف این مسئله است که این توافق، امکان حضور موقت سربازان سوری در لبنان را به منظور آن‌چه کمک به مقامات لبنان در برقراری قانون و نظم عنوان می‌شد، فراهم می‌کرد. خروج احتمالی این نیروها منوط به توافق متقابل دولت‌های سوریه و لبنان بود.

 بی‌ثباتی سیاسی لبنان پس از توافق‌نامه طائف

صرف نظر از تمام مزایای توافق، لبنان در دوره پس از جنگ، با تنش‌های سیاسی-فرقه‌ای و بی‌ثباتی سیاسی که با مداخلات خارجی یا مستقیم انجام شده، روبرو بوده است. به عنوان مثال، اسرائیل پس از جنگ همچنان به اشغال جنوب لبنان ادامه داده بود؛ اگرچه تحت فشار حملات مداوم حزب‌الله در سال ۲۰۰۰ مجبور به عقب نشینی شد. در دهه‌های بعد، عوامل ناآرامی در لبنان با دگرگونی‌هایی همراه بود و جای خود را به نفوذ گروه‌های تروریستی و به تبع آن انجام عملیات تروریستی (مانند ترور رفیق حریری در سال ۲۰۰۵) و دخالت‌های قدرت‌های عربی به ویژه عربستان داد.

تروز رفیق حریری

در ۱۴ فوریه ۲۰۰۵، رفیق حریری (نخست‌وزیر فقید لبنان) که یک بازیگر سیاسی با نفوذ و سنی‌مذهب بود، در یک عملیات تروریستی مهیب کشته شد. این ترور اعتراضات مردم لبنان علیه سوریه را به همراه داشت که در نهایت و همراه با فشارهای غربی، نیروهای سوریه مجبور به خروج از لبنان شدند. به این ترتیب، نقش سوریه به عنوان بازیگر تأثیرگذار بر اختلافات داخلی لبنان، به پایان راه خود رسید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان