توافق صلح ابراهیم – امضای رسمی تفاهم‌نامه صلح میان امارات و بحرین با اسراییل

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۶-۲۶

 تفاهم‌نامه میان اسرائیل و دو کشور عربی خلیج فارس

توافق صلح ابراهیم موسوم به توافق میان اسراییل با امارات و بحرین به صورت رسمی امضا گردید. دونالد ترامپ به عنوان میانجی این توافق جدید اعلام کرد: ما اینجاییم تا روند تاریخ را تغییر دهیم و پس از دهه‌ها نزاع، اینجا ایستاده ایم تا آینده ای جدید را برای پیروان تمام ادیان رقم بزنیم. ترامپ در این مراسم بدون نام بردن از کشوری گفت که به‌زودی ۵ یا ۶ کشور عربی دیگر با رژیم صهیونیستی صلح خواهند کرد.  هرچند سخنان رئیس جمهوری آمریکا دور از واقعیت و شکاف های تاریخی و ساختاری در خاورمیانه است و هر کس با اندک شناخت از مسایل خاورمیانه و ریشه های نزاع متوجه می شود که سخن گفتن از تغییر روند تاریخ یا پایان نزاع های منطقه جدید برای پیروان تمام ادیان آن هم بواسطه توافق اسراییل با دو دولت امارات و بحرین تا چه حد سخنی گزاف است.

توافق ابراهیم – امضای رسمی تفاهم‌نامه صلح میان امارات و بحرین با اسراییل

در این مراسم حدود ۷۰۰ مهمان، از جمله تونی بلر، نخست‌وزیر اسبق انگلیس حضور داشتند. ترامپ در این مراسم ادعا کرده که توافق ابراهیم به مسلمانان جهان امکان خواهد داد به مسجد الاقصی بروند و اماکن دینی خود در بیت ‌المقدس دیدن کنند. بنیامین نتانیاهو نیز امضای این تفاهم‌نامه را یک نقطه عطف تاریخی عنوان کرد. در جریان امضای این تفاهم نامه چندین بار نام ایران مطرح شد. نتانیاهو از ترامپ به خاطر ایستادن در کنار اسرائیل و مقابل ایران تشکر کرد.

 توافق صلح ابراهیم واقعا برای چیست ؟

به نظر تاریخ تکرار می شود. عادی سازی روابط اعراب و اسراییل برای اعراب در سال ۱۹۷۹ رقم خورد: پیمان کمپ دیوید. پیمانی که مصر از طریق آن در پی حفظ تمامیت ارضی خود و پایان دادن به دوره ناصریسم بود. سادات بعد از این پیمان ترور شد. دولت مناخیم بگین که تحولات لبنان رمق سیاست خارجی او را گرفت با افزایش انتقادها خانه نشین و دچار افسردگی شد و منطقه نیز بعد از آن وارد دوره جدید از نزاع ایدئولوژیک میان انواع اسلام گرایی ایرانی و سعودی شد و  وضعیت فلسطینیان هر روز بدتر و بدتر شد.

در توافق جدید که شکل کمدی همان توافق است اصولا موضوع فلسطین نکته انحرافی ماجراست. آنطور که از متن چهار صفحه ‌ای توافق امروز برمی‌آید، در این متن، هیچ اشاره ‌ای به دولت مستقل فلسطینی یا توقف الحاق کرانه باختری و شهرک سازی و نظایر آن نشده است. نوا لاندو، خبرنگار روزنامه اسراییلی هارتس در توییتی و با تکیه بر مشاهداتش میگوید که هیات بحرینی از آنچه وزیر امور خارجه قرار بود امضاء کند ، اطلاع دقیقی نداشتند و از کارمندان آمریکایی در مورد آن می پرسیدند.

یادمان باشد بحرین و امارات با در نظر داشتن شاخص های اصلی تاریخ، جمعیت، وسعت سرزمینی و منابع انسانی و بافت جمعیتی برای ایفای نقش یک بازیگر منطقه ای آن هم در مساله ای چون مساله فلسطین محلی از اعراب ندارند و معلوم نیست عادی سازی در رابطه این دو کشور به چه معناست؟ همه این ها نشان می‌دهد که دال مرکزی این توافق چیزی به جز مساله فلسطین و نزاع میان اعراب و اسراییل است.

 

قبلی «

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
5 + 28 =


اخبار

سینما و هنر

جهان