توافق کردها با دولت سوریه – راهکار مقابله با پیشروی ارتش ترکیه

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۷-۲۲

توافق کردها با دولت سوریه

کردهای سوریه با مستقر شدن ارتش سوریه در مرزهای  شمال سوریه جهت مقابله با عملیات نظامی ترکیه موافق کرده‌اند. طبق اظهارات کردهای سوریه، دولت سوریه  با اعزام ارتش به مرز شمالی خاک سوریه برای جلوگیری از عملیات تهاجمی ترکیه علیه آنها موافقت کرده است. رسانه های دولتی سوریه قبلا گزارش دادند که نیروهای دولتی در شمال خاک سوریه مستقر شده اند. خبر این توافق درحالی منتشر می‌گردد که آمریکا اعلام کرده باقی نیروهایش شامل هزار سرباز را به دلیل آسیب پذیر بودن  شرایط در شمال سوریه از آنجا خارج کرده است.

بیانیه اداره خودمختار کردها

اداره خودمختار کردها در سرزمین های شمال سوریه روز گذشته توافق رسمی با دولت سوریه را جهت استقرار ارتش سوریه در کل مرزهای شمالی را اعلام  کرد. در بیانیه مذکور آمده است که: برای جلوگیری و دفع حملات،  توافقی با دولت سوریه برای محافظت از مرزهای سوریه به دست آمده است که در نتیجه ارتش سوریه امکان دستیابی به تمام مرزهای سوریه با ترکیه را خواهد داشت. هدف این اقدام، کمک به نیروهای دموکراتیک سوریه در دفع حملات و آزادی مناطقی است که توسط  ارتش ترکیه اشغال شده است، می باشد.

در ادامه افزودند این توافق امکان آزادی سایر شهرهای سوریه از جمله عفرین که توسط ترکیه اشغال شده است را فراهم می کند. اظهارات رسمی مقامات سوریه در این خصوص هنوز منتشر نشده است. دمشق دولت خودمختار  مستقردر شمال شرقی سوریه  را به رسیمت نمی شناسد. در عین حال  پیشتر دولت سوریه چندین مذاکرات بی نتیجه با دولت خودمختار کرد در این مناطق داشته است.

ورود ارتش سوریه به شهر منهج

در پی ادامه توافق کردها با دولت سوریه، نیروهای دولت سوریه حرکت به سمت شمال این کشور، را آغاز کردند. یگان های ارتش سوریه برای کنترل شهر منبج، واقع در استان حلب، وارد این شهر شدند. پیش از این برخی کانال های خبری گزارش داده بودند که ارتش سوریه می تواند ظرف ۴۸ ساعت آینده وارد شهرهای منبج و کوبانی شود.

رجب طیب ارودوغان چند روز گذشته عملیات نظامی با نام عملیات چشمه صلح با همکاری نیروهای آزاد سوریه به سرزمین های کرد نشین شمالی سوریه آغاز کرد که با هدف ایجاد منطقه امن در سوریه این اقدام نظامی صورت گرفته است. با این اقدام نظامی ترکیه که تبعات زیادی را به دنبال خواهد داشت در حال حاضر سوریه در وضعیت دشواری قرار گرفته و برای جلوگیری از وقوع فاجعه انسانی و کشتار مردم بیگناه لازم است اقدامات در سطح منطقه ای و بین المللی صورت گیرد.

 

 

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان