توماس فریدمن – جو عزیز، مسئله ایران دیگر هسته‌ای نیست

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۹-۱۲

جو عزیز، مسئله ایران دیگر هسته‌ای نیست

توماس فریدمن روزنامه‌نگار بخش سیاست خارجی که ۳جایزه معتبر پولیتزر در سوابق خود دارد به تازگی مقاله ای منتشر کرده است که در ابتدای مقاله خود، شهید محسن فخری‌زاده را برجسته‌ترین طراح برنامه هسته‌ای ایران و عامل ترور وی را اسرائیل دانسته و می‌نویسد با ترور دانشمند هسته‌ای ایران مسائل خاورمیانه  به مراتب کار جو بایدن را از نخستین روز کاری‌اش پیچیده تر می کنند.

به عقیده این نویسنده، اگر بایدن قبل از دستیابی به تفاهم درباره موشک‌های هدایت شونده دقیق، تلاش کند توافق هسته‌ای ایران را همانطور که بود از سر بگیرد و مانع قدرت تحریم‌های شدید اقتصادی علیه ایران شود  این احتمال وجود دارد  که با مقاومت جدی اسرائیل ، امارات و عربستان روبرو شود.

نگاهی به تحلیل توماس فریدمن

بخشی از مقاله فریدمن بدین شرح است: «با ترور برجسته‌ترین طراح کلاهک هسته‌ای ایران توسط اسرائیل، خاورمیانه روزهای پیچیده‌ای را نسبت به روز نخست برای بایدن نوید می‌دهد. رئیس‌جمهور منتخب، بایدن منطقه را به خوبی می‌شناسد اما اگر من یک توصیه برای او داشتم این بود که این خاورمیانه‌ای نیست که شما چهار سال پیش آن را ترک کردید. بهترین راه درک خاورمیانه‌ی جدید برای بایدن، بررسی اتفاقی است که در ساعات اولیه‌ی ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۹ رخ داد.

هنگامی که نیروی هوایی ایران از طریق به پرواز درآوردن ۲۰ پهپاد و پرتاب موشک‌های کروز هدایت‌شونده‌ی دقیق در اباقیق یکی از مهم‌ترین تاسیسات نفتی و مراکز پردازش عربستان را مورد هدف قرار داد. این یک رویداد اساسی بود. پهپادها و موشک‌های ایرانی آنچنان آرام و با پنهانکاری به پرواز درآمدند که نه پرواز آنها و نه حمله‌ی قریب‌الوقوع آنها به‌موقع توسط رادار سعودی یا آمریکا شناسایی نشدند».

توماس فریدمن – جو عزیز ديگر فقط برنامه‌ی هسته‌ای ایران نیست

به‌رغم تکذیب چندباره مقامات ایران و عدم ارائه مدارک معتبر از سوی مقام‌ها و دولت‌های مدعی دست داشتن ایران در حمله به تأسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی، فریدمن در ادامه مقاله ضمن تکرار این ادعای بدون سند و مرتبط دانستن حمله آرامکو با ایران، نوشته است:

تحلیلگران نظامی اسرائیل از این قابلیت‌ها در بهت و حیرت فرورفته و این حمله غافلگیرانه را پرل هاربر خاورمیانه نامیدند.

ازسرگیری برنامه هسته ای ایران

بایدن در گفت و گویی اعلام کرد ازسرگیری برنامه هسته ای ایران ساده نخواهد بود و توافق های بیشتری برای محدود کردن برنامه های موشکی و هسته‌ای ایران خواهد شد. بخش دیگری هم ازاین مصاحبه هست که در العربیه منعکس نشده است: نیویورک‌تایمز از بایدن می پرسد آیا هنوز به یادداشت خود مبنی بر اینکه اگر ایران به تبعیت از برجام بازگردد، آمریکا هم به توافق بازمی‌گردد، «البته به عنوان نقطه شروعی برای مذاکرات آتی با لغو تحریم ها» پایبند است.
بایدن پاسخ می دهد:  سخت خواهد بود و توافق های بیشتری برای محدود کردن برنامه های موشکی و هسته‌ای ایران خواهد شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
15 + 18 =


اخبار

سینما و هنر

جهان